6 pesos.
To find the total kilowatt-hours consumed, first calculate the total energy used by one bulb: 60 watts * 200 hours = 12,000 watt-hours or 12 kilowatt-hours. Then, multiply this by the number of bulbs (3) to get the total kilowatt-hours: 12 kWh * 3 = 36 kWh. The electrical energy consumed in the home is 36 kilowatt-hours.
The total cost for April is $84 (2800 kWh * $0.03), for May it is $96 (3200 kWh * $0.03), and for June it is $108 (3600 kWh * $0.03). The total cost for the three months is $288 ($84 + $96 + $108). The average monthly cost is $96 ($288 / 3 months).
The KWH meter measured the energy (voltage and current) being used in its watt-hour tally.
23 pounds = 10.4 kg
These are three different type of units; the kilowatt hour is a measure of energy, kilowatt a measure of power and the amp a measure of current. or That is an easy one. If you plug a 100 watt bulb into a 110 volt outlet you will draw 0.91 amps. Watts=voltage times Amperes. The draw on the circuit will be 0.1 kiliowatts (1000 watts is one kiliowatt) If you leave this bulb on for ten hours you will have drawn a kiliowatt hour (KWH is power over time) In one hour this bulb will have drawn 0.1 KWH That help?
One hundred twenty-three and nine thousand, five hundred sixty-seven hundred-thousandths pesos.
1000 to 2500 pesos for three hours
one billion one million twenty three thousand and nine pesos
Longest game in regulation nine innings: four hours twenty-seven minutesLongest game ever: seven hours twenty-three minutes and twenty-three innings
This means "I am working for twenty-three more hours" in English.
Three hours and twenty-six minutes !
To find the total kilowatt-hours consumed, first calculate the total energy used by one bulb: 60 watts * 200 hours = 12,000 watt-hours or 12 kilowatt-hours. Then, multiply this by the number of bulbs (3) to get the total kilowatt-hours: 12 kWh * 3 = 36 kWh. The electrical energy consumed in the home is 36 kilowatt-hours.
No because 2 hours = 120 minutes
twenty three hours
10,920 secs
The total cost for April is $84 (2800 kWh * $0.03), for May it is $96 (3200 kWh * $0.03), and for June it is $108 (3600 kWh * $0.03). The total cost for the three months is $288 ($84 + $96 + $108). The average monthly cost is $96 ($288 / 3 months).
six hours