answersLogoWhite

0

well,the 15 watt mean that foe each houre the neon is on it will consume 15 watt,hence,15(watt)*24(day)=360(watt).

for a month 24-7 days on, 15*24*30=10800 watt

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

How much does a 400 watt hps light cost to run?

The cost to run a 400 watt HPS light will depend on your electricity rate. On average, running a 400 watt HPS light for 1 hour will cost around $0.06 to $0.12. To calculate the monthly cost, multiply the hourly cost by the number of hours the light is on each day, then multiply by 30 days.


How much does it cost to run a 1000 watt light bulb in 24 hours?

The cost to run a 1000 watt light bulb for 24 hours is dependent on your electricity rate. Assuming an average rate of $0.12 per kilowatt-hour, it would cost $12 to run the light for 24 hours (1000 watts = 1 kilowatt).


How much does it cost to burn 7.5 watt night light bulb?

The bulb uses 7.5 watt-hours each hour, or 90 watt-hours if left on for 12 hours. 1 unit of electricity would be used in 11 days at 12 hours per day.


How much money does 40 watt 4ft fluorescent tube use a year?

To calculate the annual cost of running a 40-watt 4ft fluorescent tube, you need to know the cost of electricity per kilowatt-hour in your area. Usually, a 40-watt fluorescent tube is on for about 8 hours per day, so you would multiply the wattage (40) by the hours/day (8) to get watt-hours per day. Convert that to kilowatt-hours and then multiply by the number of days the light is on per year. Finally, multiply that by the cost per kilowatt-hour to get the annual cost.


How much does it cost me to burn a 25 watt light bulb for 24 hours a cost of 0.085156 per kwh?

To calculate the cost, you need to first convert the wattage to kilowatts by dividing 25 watts by 1000 (since 1 kilowatt = 1000 watts), which equals 0.025 kW. Next, multiply the kilowatts (0.025 kW) by the number of hours the light bulb is on (24 hours) to get 0.6 kWh. Finally, multiply this by the cost per kWh ($0.085156) to get the total cost, which is approximately $0.0511.

Related Questions

How much does a 400 watt hps light cost to run?

The cost to run a 400 watt HPS light will depend on your electricity rate. On average, running a 400 watt HPS light for 1 hour will cost around $0.06 to $0.12. To calculate the monthly cost, multiply the hourly cost by the number of hours the light is on each day, then multiply by 30 days.


How much does it cost you to burn a 0 watt light bulb for 24 hours a cost of 0.085156 per kwh?

A 0 Watt bulb does not consume electric power so the cost is zero.


How much does it cost to run a 1000 watt light bulb in 24 hours?

The cost to run a 1000 watt light bulb for 24 hours is dependent on your electricity rate. Assuming an average rate of $0.12 per kilowatt-hour, it would cost $12 to run the light for 24 hours (1000 watts = 1 kilowatt).


How much does it cost to burn 7.5 watt night light bulb?

The bulb uses 7.5 watt-hours each hour, or 90 watt-hours if left on for 12 hours. 1 unit of electricity would be used in 11 days at 12 hours per day.


How much does it cost in cents to run a 60 watt light bulb?

In 100 hours it will use 6 kilowatt-hours (units) of electrical energywhich would cost around £1 or $1.


Are kilo watt hours bad for energy?

No, kilowatt-hours are an exact measure of a quantity of energy. Energy is something that can be measured exactly and if you have an electricity supply at your house there is a meter that measures the kilowatt-hours you use. If you have a 40-watt light, it uses 40 watt-hours if it is on for an hour. If it is left on for 24 hours it uses 40 x 24 watt-hours, which is 0.96 kilowatt-hours, that might cost you 10-20 cents or pence.


How much money does 40 watt 4ft fluorescent tube use a year?

To calculate the annual cost of running a 40-watt 4ft fluorescent tube, you need to know the cost of electricity per kilowatt-hour in your area. Usually, a 40-watt fluorescent tube is on for about 8 hours per day, so you would multiply the wattage (40) by the hours/day (8) to get watt-hours per day. Convert that to kilowatt-hours and then multiply by the number of days the light is on per year. Finally, multiply that by the cost per kilowatt-hour to get the annual cost.


How much does it cost me to burn a 25 watt light bulb for 24 hours a cost of 0.085156 per kwh?

To calculate the cost, you need to first convert the wattage to kilowatts by dividing 25 watts by 1000 (since 1 kilowatt = 1000 watts), which equals 0.025 kW. Next, multiply the kilowatts (0.025 kW) by the number of hours the light bulb is on (24 hours) to get 0.6 kWh. Finally, multiply this by the cost per kWh ($0.085156) to get the total cost, which is approximately $0.0511.


How much does it cost to run a 40 watt heater for 24 hours?

40 watts for 24 hours is 40 x 24 watt-hours, or 960 watt hours which is 0.96 kilowatt-hours, equal to 0.96 Unit, which costs about £0.12.


How many kilowatt hours KWh are used to light a 30 watt light bulb in 8?

To calculate the kilowatt hours (kWh) used by a 30 watt light bulb in 8 hours, we first convert the power to kilowatts: 30 watts = 0.03 kilowatts. Then, multiply this by the time in hours: 0.03 kW * 8 hours = 0.24 kWh. So, 0.24 kWh are used to light a 30 watt light bulb in 8 hours.


How much energy does a 100 watt light bulb use if it is left on all day?

A 100 watt light bulb uses 2.4 kilowatt-hours of energy if it is left on for 24 hours straight (100 watts x 24 hours = 2400 watt-hours = 2.4 kilowatt-hours).


Watt-hour a light bulb consumes 3600 watt-hours per day How many watt-hours does it consume in 4 days and 6 hours?

-9900