in gold it is a measure of purity - in diamonds and precious stones it is a measure of size or weight.
The value of a nugget of pure gold would depend on its weight and the current market price of gold. Gold is typically measured in troy ounces, with one troy ounce equaling 31.1 grams. As of [current date], the price of gold is approximately [current price] per troy ounce. Therefore, to determine the value of a nugget of pure gold, you would need to weigh the nugget and multiply its weight by the current price of gold per troy ounce.
Spot price of 1 troy ounce of gold on 10-05-2010 is currently US dollars $1340.00 per troy ounce. 18 karat gold is 75 percent gold, so take the TROY ounce weight for the 18 karat gold item times .75 to get the PURE 24 karat gold amount, then multiply that by 1340. 1 troy ounce of 18 karat gold is worth $1005 dollars. 1 troy ounce is equal to 31.1034768 grams, or 1.09714286 US ounces, (so you need MORE than one US ounce of pure 24 karat gold to get the spot price of a TROY ounce of gold!)
There are approximately 480 grains in one ounce of gold.
Krugerrands are NOT PURE GOLD!!! The are 91.666 percent pure gold and 8.333 percent copper. This is why a "One Ounce" Krugerrand weighs more than one ounce. It does have an ounce of pure gold in it, but it weighs more than an ounce. Also note the spelling has only one "g" and two "r's." Check the linked website for more details 1 ounce - $1,317 1/2 ounce - $666 1/4 ounce - $333 1/10 ounce - $143 (All prices as of September 10, 2010)
step 1: get the price of 1 oz of gold from Kitco or goldprice. It changes. step 2: multiply it by 58.3% for 14k gold step 3: add a premium for minting or fabrication step 4: add a fair markup for the dealer. For example, the current price of 1 oz of gold as of Dec 07 is around 800 $US. the base value would be $464, with say $1.00 for fabrication and $1.00 for the dealer = 466 minimum. In reality, the premium for fabrication and sales are much higher (approx $20) see current prices for kruggerands... try this site its usefulhttp://gold-price-blog.info/
about 10k
$35 was the fixed price for one ounce of gold.
The average price for a troy ounce of gold in 1920 was $20.68
Currently (as of 6/30/2009) it is worth about $387.
As of this minute the spot price of gold is $1,110.00 per ounce
The current price for an ounce of gold is: $1,591.00 A tenth of an ounce of gold is: $159.10
There are lots of website where you can find the current prices for gold per ounce. One particular website is called Gold Price where you can get the latest current price per ounce of gold.
To calculate the price of gold per gram, you need to divide the current price of gold per ounce by 31.1 (the number of grams in one ounce). For example, if the price of gold per ounce is $1,500, the price per gram would be $1,500 / 31.1 = $48.24.
The price of one (1) troy ounce 24kt gold in today's market
63,000$ approximately depending on the current gold price. This price is at $1788.15/ounce.
The current price of gold in July 2014 stands at $1,294.60 per ounce. Gold is one of the most valued elements and the price keeps fluctuating.
The current price of gold is around $900 per ounce