america
I have been able to buy it for about $285 per ounce.
To determine which is the better buy, calculate the unit price for each option. For the 16 ounces at $336, the unit price is $21 per ounce, and for the 24 ounces at $480, the unit price is $20 per ounce. Therefore, the 24 ounces for $480 is the better buy in terms of cost per ounce.
-- take the total cost for the whole bottle, box, bag, jug, or barrel -- divide it by the number of ounces in the container The number you have now is the cost per ounce. Note: The cost per ounce may be different if you buy a bigger or smaller bottle, box, bag, jug or barrel full. Stuff usually costs less per ounce when you buy it in bigger containers.
It really depends on what you're asking. In terms of cigars or pipe tobacco, it is just pure leaf tobacco, chopped and mixed with tobacco grown in other areas. It is a plant so there are no ingredients. Cigarettes are a whole different story though
Find out how much each ounce costs (3.99 / 24) vs. (5.94 / 35); whichever costs least by the ounce is a better deal.
Yes you can. From a fellow pipe smoker.
you can buy them at a tobacco ot drug store
hey tard its easier to buy one if not just use a tobacco pipe
Yes. The same tobacco can be bought at cigarette shops, and is called pipe tobacco, they even sell some tobacco that is labeled cigarette tobacco, but is more expensive because of the label. Papers with filters can be bought by the box very cheaply, and you can buy a small cigarette roller and roll a carton of cigarettes for about $17. total cost.
Your problem will be finding a shop which sells pipe tobacco.
meerschaum or cherrybowl are just two other names for tobacco pipe
No, you should not pack a regular pipe with hookah tobacco. Hookah tobacco, also known as shisha, is typically moistened and contains glycerin, which is not suitable for traditional pipe use. Regular pipe tobacco is designed for different smoking methods and has different moisture and cut characteristics. Using hookah tobacco in a regular pipe can lead to poor smoking experience and potentially damage the pipe.
Smokin deals on 76th street and oklahoma ave in west allis Wisconsin carries OHM tobacco in 1oz, 8oz and 16oz bags.
Inhaling pipe tobacco using a cigarette with a filter is not advisable. Pipe tobacco is typically designed for smoking in a pipe and can have a different cut and moisture content, making it harsh and potentially harmful when inhaled. Additionally, the filter in a cigarette may not effectively reduce the harmful effects of the smoke from pipe tobacco. It's best to use tobacco products as intended for safety and enjoyment.
Yes it is! :D
You can buy wire pipe screens at Naptownkid. They offer brass screens in a variety of sizes. Their site is at: http://naptownkid.com/index.php?main_page=index&cPath=15&gclid=CO7__9L9hqACFRFRagodoFsaXg
Generally, the difference is that it starts with a different variety of tobacco, and it is prepared differently. Pipe tobacco may be a bit more natural compared to how cigarette tobacco is prepared. Pipe tobacco could be used in cigarettes, but due to the cut, you may have a harder time keeping it lit. Compared to cigarettes, pipe tobacco has more of a range of flavors, since cigarettes only come in regular and menthol.