Uranium is bought by:
- uranium fuels plants
- nuclear weapons plants
- manufacturers of armors, ammunition etc. containing depleted uranium
Uranium is a solid, not a liquid. So it is sold by weight, not by volume. As of 25 July 2011 Uranium costs US $ 51.50per US pound or US $113 per kilogram of natural uranium in the form of the unrefined uranium oxide (U3O8).
For natural uranium as the oxide U3O8 the price is now approx. 90 US $/kg.For uranium metal, enriched uranium, uranium dioxide nuclear grade etc. prices are significantly higher.
Uranium is extracted from ores, from mines. But be sure that uranium (of course in very low concentrations) exist around us in ocean waters and drinking water, in granite and coal, in soils and phosphates, also in your body etc.
Arizona
Uranium dioxide, nuclear grade, not enriched has a value greater 100 US $/kg.
Now uranium is only prospected in Greenland; a commercial production don't exist.
Probably USA, Japan, South Korea.
United States has sufficient uranium.
USA has uranium from national mines or from imports.
The largest reserves of uranium are in Australia.
Broker
A list of uranium mines in USA is at the link mentioned.
"How can you find business directory for businesses in Africa that buys beauty products from the US?"
The nation that buys the most United States flags is the United States.
Uranium is a solid, not a liquid. So it is sold by weight, not by volume. As of 25 July 2011 Uranium costs US $ 51.50per US pound or US $113 per kilogram of natural uranium in the form of the unrefined uranium oxide (U3O8).
Disadvantages of uranium: 1. Uranium is a possible polluting agent of the natural environment. 2. Uranium is a toxic and radioactive chemical element. 3. Uranium release radium and radon.
china