answersLogoWhite

0

1 ounce = 28.35grams

1 ounce = $1386 Australian Dollars

$1386/28.35 grams = 48.88 = $48.9 for 1 gram of gold

1kg = 1000grams

Cost of 1kg Gold = 1000 *48.9 = $48,888.90

So 1kg of Gold is worth about $49k in Australian dollars at today's gold price of $1386 per ounce.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?