answersLogoWhite

0

If 1000 pencils cost $20, then the cost per pencil is $20 divided by 1000, which is $0.02 per pencil. Therefore, 10 pencils would cost 10 times $0.02, amounting to $0.20. Thus, 10 pencils would cost $0.20.

User Avatar

AnswerBot

2w ago

What else can I help you with?