answersLogoWhite

0

It all depends on which brand of infant formula you choose. If you go with the national name brands, it's going to cost a whole lot more than if you went with a store brand. I don't know what Babies R Us' store brand is, but if you can get to a Walmart, their brand, Parent's Choice is an excellent formula. If you're concerned about nutritional content, don't be. ALL infant formula manufacturers are strictly regulated by the FDA to create their infant formulas nutritionally equal. So whether you pay $30 per can or $12 per can, you're paying for essentially the same thing, with a different label.

Let's say the formula you choose costs $20 dollars per container - average 3 per week for 52 weeks. Total is $3120.00.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions