answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

How much does baby formula cost per day?

Baby formula is about 12 cents per day. There are more expensive brands though. When your baby drinks about 30 ounces per day it will cost approximately $3.60. But, when your baby grows it will start drinking about 40 ounces a day which is equal to about $4.80 a day. So on average, yearky you will spend $1,500 to $2,000 on baby formula.


How much are baby doctor visit per year?

1,000-2,000


How much does a formula 1 crew member make per year?

how much does a crew chief make on a formula 1 team


How much money does Baby Phat make?

980 billion per year


How much formula do you need to put in a baby's bottle?

If using powdered formula it is usually 1 scoop (provided in can) per two ounces of water.


How much baby wipes cost per year?

It cost about 300 dollars per year. Most products are cheaper than others, to note.


How much do baby clothes cost a year?

it costs about $800.00 to like $10,000 per year; it depends on the type of clothes=)


How much do baby clothes for a year cost?

it costs about $800.00 to like $10,000 per year; it depends on the type of clothes=)


How much should your baby eat at 1 month?

If you breastfeed, your baby should be nursing 8-12 times per day for the first month. Later they start eating every 2-4 hours. If he/she is fed with formula, then there is an estimated way to count : The recommended formula dose is about: 2.5 ounces multiplied by your baby's weight in pounds. Easy way to count how much should a newborn eat. So, for example, if your baby is 7 pounds, then the required amount of formula per day is round 7x2.5= 17.5 ounces. But that's per day...


How much does a year's supply of baby wipes cost?

Depends on usage. Approximately 300 dollars per year.


How much does a family spend on a newborn baby?

They can spend for the first year $1000 per child that's about $2500 per average house hold.


How much does the average person spend on baby wipes per year?

An average person spends about 300 dollars a year. But also depends on usage.