answersLogoWhite

0

A baby three months old should be getting fed breast milk as it is better for your baby. It has all of the nutrients and vitamins a baby needs. A baby should get about 4 ounces of formula.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much should an 8 pound 14 ounce girl weigh at six months of age?

8 pounds 14 ounces


How many calories are in a ounce?

In an ounce of what you should be asking


What is the formula for germicide that is sufficient to kill blood-borne pathogens?

1 ounce


How often did early American colonists bathe?

They bathed at most ounce a couple months but some of them never or ounce a year or so.


Formula for converting ounce per square yard to ounce per linear yard?

Type "X per square yard" in any google search box, where X is your number. Google won't give you a formula, but it does give you an answer.


How much do 44 oz of formula milk cost per day in a month?

To calculate the cost of 44 oz of formula milk per day for a month, you'll first need to know the price per ounce of the formula. For example, if the formula costs $0.25 per ounce, then 44 oz would cost $11 per day. Over a 30-day month, that would total $330. Adjust the calculations based on the actual price per ounce of the formula you have.


Cost of baby formula in 2008?

It costs $1 per 6 ounce bottle.


1 ounce is how much grams?

One ounce = 28.35 gramsThe formula:1 oz*28.34952313 g1 oz=28.34952313 g


Where i can buy lugol's iodine solution in Philippines?

I sell Lugol's formula iodine in the Philippines for $35 per 30ml (1 ounce) bottle. 4 drops daily will last approx. 3-4 months. Email me kahunarica@yahoo.com. Thanks.


What measurements should you use to weigh an apple?

Ounce


What ounce water bottle should guinea pigs have?

There is not a specific ounce. Any pet store water bottle is fine for them.


Coin troy oz vs coin oz?

A troy ounce is about 31 grams and the US standard ounce (avoirdupois) is about 28 grams. When buying coins, or gold or silver, you get more by getting a troy ounce. The price of gold and silver is in troy ounces. So, for example, if gold is $1400 an ounce, that price is for a troy ounce. A 28 gram ounce of gold is not worth $1400.