answersLogoWhite

0

The cost of rubber varies depending on the type of rubber, its quality, and market conditions. As of current market rates, the cost of rubber is around $1.50 to $2.50 per kilogram for natural rubber and $2.50 to $4.00 per kilogram for synthetic rubber.

User Avatar

AnswerBot

1y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many rubber trees need for taping one kg?

Minimum 13 to 17 trees need for taping 1 Kg Rubber sheet.


How many trees can produce one kg of latex rubber?

Normally 5-8 healthy rubber tree can give 1Kg of rubber


Weight of 1m by 1m by 1m rubber?

It depends on the density of rubber. Different kind of rubber have different density so different weights. weight = volume X Density in your case the volume is 1cuM. Natural rubber - 920 Kg/cu M Neoprene Rubber - 1230 kg/ cu M Silicone Rubber - 1150 kg/cu M EPDM Rubber - 860 kg/cu M Ramki- India


How many much will it cost if apples were 3.98 kilogram and you wanted half a kg?

The question is incomplete. but one can interpret it as cost of apples be $3.98 per kg. therefore for half kg it will cost $1.99.


How much does rubber cost per pound?

It takes 17 cents to by one pound of rubber.


How do you calculate the cost per kilogram of a bag of sugar that' has more than one kilogram?

Divide (the cost of the bag) by (the number of kg it contains). The quotient is the cost "per kg".


How do you calculate the cost per kilogram of a bag of sugar that has more than one kilogram?

Divide (the cost of the bag) by (the number of kg it contains). The quotient is the cost "per kg".


How much would one rubber band cost?

The cost of one rubber band is typically very low, usually just a few cents. It can vary depending on the brand and type of rubber band, but they are generally an inexpensive item to purchase.


How much did vulcanized rubber cost?

Vulcanized Rubber can cost anywhere from one dollar to twenty dollars by the sheet. There are also vulcanized rubber molds you can purchase that range around twenty five dollars.


One kg of grapes costs 1.20 aron picks up a bag containing 2.235 kg of grapesuse benchmark fractions to determine the approximate cost of grapes?

Grapes cost 1.20/kg


If one lbs cost 5 how much does one kg cost?

If one pound cost five, one kilo would cost 11, as a kilo is just about 2 1/5 pounds.


Purchased 20 kg apples at 15 per kg and another 10 kg apples at rs 20 per kg what is average cost per kg?

The total cost of the 20 kg of apples at Rs 15 per kg is 20 kg * Rs 15/kg = Rs 300. The total cost of the 10 kg of apples at Rs 20 per kg is 10 kg * Rs 20/kg = Rs 200. The total weight of apples is 20 kg + 10 kg = 30 kg and the total cost is Rs 300 + Rs 200 = Rs 500. Therefore, the average cost per kg is Rs 500 / 30 kg = Rs 16.67 per kg.