answersLogoWhite

0

#'s based on event of 300 people:

1. Chafers (~$32.95/each)

- Chafing candles (~$50/case of 24)

- Different size chafing pans (~$11-22/each)

2. Serving spoons (~$4)

3. Tongs (~$2)

4. Dinnerware (~$285 for actual plates) or (~$74/ for 500 nice-looking disposable ones)

5. Flatware (~$60/25 dozen -- mixed sets)

6. Insulated carrier bags (~$200)

This is a very basic list, but Mission Restaurant Supply has everything you need when it comes to catering supplies. I've been in the business for a few years and I even use my stuff for parties I throw at my home.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Causes of increasing and diminishing returns?

Each additional worker has less and less tools and equipments to work with consequently , the productivity of marginal worker eventually decreases


Who provides Catering services for Airbus A380 Flights?

Each of the operating airlines will have local contractors at each airport which provide catering services.


Bar tools equipments and their definitions?

There are many different bar tools and equipment out there, each tool has a specific purpose for creating mixed drinks. A cocktail shaker was made for mixing up cocktails. An ice bucket is for storing ice which will conveniently be used for drinks on the rocks.


What are the caterer categories?

Catering categories include corporate catering, wedding catering, social event catering, buffet catering, drop-off catering, specialty cuisine catering, vegan/vegetarian catering, and outdoor/event catering. Each caterer category serves different clients and events.


What are some nationwide catering companies?

Everst and Canteen are two large national catering companies. They have operations in each region of the country.


What uses of each tools?

uses of each tools


How do I know catering services are sanitary?

Each catering service is actually required by law to be inspected each month by the health inspector. These inspections are what make sure they are clean. To help further ensure this you can do an inspection of their cooking places. This is the best way to ensure they are sanitary.


What are the uses of equipments in volleyball?

volleyball net antena court with deminsions team- 6 players each uniforms. . . . . .ect.


How much is the going rate per person for catering a wedding?

Wedding caterers usually charge for catering on a per head basis. So the cost of your wedding catering will depend on the number of guests that you expect to have at your wedding. Some other factors that can influence the cost of catering are:Type of food: If you have regular American fare at your wedding then it will cost you a whole lot less than if you go in for any exotic or international cuisine such as French, Mediterranean, Thai or perhaps even Indian. The number of dishes that you wish to have will also affect the catering costs.If the caterer is in charge of the wine and the wedding cake, then your catering cost will increase as opposed to if you were taking care of these items on your own.Type of catering service: If you want to have a sit down dinner where your guests are served by waiters then it is likely to cost you more than having a buffet style of catering. Even in a buffet if you need people to serve the guests instead of the guests serving themselves, then your catering costs are likely to increase. Whether the hors d�oeuvres are to be circulated or kept stationary for guests to help themselves will also affect your catering costs.Set up and Clean up: Most caterers have the set up and the clean up included in the per head costs. But if these are to be charged extra, then your catering costs are bound to increase. Also if the caterer is in charge of supplying the required linen, silverware, china, glassware, and serving dishes, then this should be included in your basic catering cost and should not cost you any extra money.Children: Most catering services have special rates for children, which helps to reduce the catering cost. Ask your caterer about any such discounts and reduced rates for children.Also they think that it is cheap but you can't even do it.Inquire about any overtime costs, gratuities or taxes that may all have an impact on the final cost of your wedding catering.


How can you have a spa at home?

Invite a bunch of friends over and have someone do your nails and hair and put facial masks on you, or do it to each other. You can have a spa anytime you want, if you have the tools and equipments that will make you relax. In fact now a days their are therapheutic machines that you can buy in the market. Simple make over and massage is like spa at your home.


What is the cost of p pencils if pencils cost 20 each and pens cost 30 each?

The cost of p pencils is 20p.


Why is it important to wash your hands and clean your work area after each lab?

This is necessary to avoid accidents, cotamination, intoxication, damages to equipments, clothes, etc.