It depends which store you go to because most stores have different prices but out of all the stores most of them have there prices at $5.99 or $7.99.... So most of the stores that sell eggs have different prices and they are all suppose the same price. The price that isn't the price of all store eggs is not the right price and the one that comes up more in a store for eggs is the right one... If there is a price lower than $5.99 u should by the eggs so you have some money left to spend...
If eggs sell for 1.08 per dozen, then 12 eggs cost 1.08. 1.08 divided by 12 is $0.09, the cost of one egg.
X/12 or 1/12 of X
In 1970 a dozen of fresh eggs cost only 62 cents. Therefore, six fresh eggs would have only cost 31 cents in 1970.
There is a dozen (that is 12) right so it is $1.00 Each
Two eggs cost 11 cents
To find the unit rate for 12 eggs, you need to divide the total cost by the number of eggs. For example, if 12 eggs cost $3, the unit rate would be $3 ÷ 12 eggs = $0.25 per egg. If you have a different cost, simply replace the $3 with that amount and perform the division to find the unit rate.
D
1.35 ÷ 12 = 0.1125
you tell me
dsfekr
32billion
$3.49