answersLogoWhite

0

The cost of a single popsicle stick typically ranges from $0.01 to $0.05, depending on the retailer and the quantity purchased. Buying in bulk can reduce the price per stick significantly. Many craft stores and online retailers offer packs, which can further lower the cost. Always check local prices for the most accurate information.

User Avatar

AnswerBot

1w ago

What else can I help you with?

Related Questions

What creative cocktail recipe can I make using popsicle vodka as the main ingredient?

One creative cocktail recipe using popsicle vodka as the main ingredient is the "Popsicle Punch." To make it, mix popsicle vodka with lemon-lime soda, a splash of grenadine, and garnish with a popsicle stick. Enjoy!


How much weight can 1 popsicle stick hold?

2 pounds


How do you use rub-on stickers?

Usually, a little stick comes with it, if there isn't one, your can use a popsicle stick or something. You put the rub-on paper with whatever you want to run-on, where you want to rub it on, (make sure it isn't a mirror image to you), then rub the end of the Popsicle stick on the certain rub-on, and rub it for about 30 seconds evenly. It should be done!!!


Where can you get a big popsicle stick?

They're called tongue depressors. If all you need is one, go to the doctor and ask for one. If you need many of them...strangely enough, Staples has them.


How much does it cost for one stick of deoderant?

Generally, it is about $3-$5. Differences are based on brand, store, retailer, and if you buy in bulk or on sale or not. Also, the size or amount of the stick could affect the cost.


Where can one purchase popsicle molds online?

There are many places where one could purchase popsicle molds online. One of the best places to purchase popsicle molds online would be a store like Amazon.


How much does a hookah stick cost?

You can get a basic one for $20, but a good quality one will run you upwards of $100.


How much do a psp memer stick cost?

it depends. if you want a 4 gb one,which i have,it costs 900 rupees. it costs cheaper if you want one of 2gb or one gb


Is Popsicle stick waterproof?

Oh, dude, let me tell you, those Popsicle sticks are like tiny little warriors against water. They're made of wood, right? And wood and water don't really get along. So technically speaking, those sticks aren't waterproof at all. They'll soak up water faster than you can say "brain freeze."


How do you make a boomerang out of one popsicle stick?

You'll need your choice of juice, an ice tray, saran wrap, and toothpicks. First, make your juice by following the instructions on the can. Second, slowly pour the juice into the clean ice tray. Next, tightly wrap the ice tray in saran wrap. Finally, stick the toothpicks in the middle of each Popsicle. Now, freeze the particles in a freezer from 3-4 hours, or overnight if you want. Once frozen, take off saran wrap. When taking off saran wrap the toothpicks may come out. Just simply stick them back in. Twist the ice tray back and forth until the Popsicle break from the tray. Take them out and enjoy!


How much is 6 tablespoons in a stick of butter?

There are 8 tablespoons in one stick, so 3/4 of a stick.


How much does one liquorice stick cost if 10 bags of jelly beans and six liquorice sticks cost 1 and 10 liquorice sticks and 6 bags of jelly beans cost 92 cents?

5 cent