16
If you sell 100 candies for 5 cents each, you will make a total of $5.00. This is calculated by multiplying 100 candies by $0.05 (5 cents), resulting in $5.00.
There would be 12. 12 is a dozen
There is not enough information to answer this question. we need to know if the apples are .89 cents a pound or 89 cents each. If they are 89 cents each we need to know how many are in a pound
If two lemons cost 15 cents, then each lemon costs 7.5 cents. For 60 cents, you can buy 60 / 7.5 = 8 lemons. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
If 2 lemons cost 15 cents, then each lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, you divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
before i can answer this question i need to know how many colors there are. then i maybe will be able to calculate how many of each color their will be
The first ounce will cost 44 cents. Each additional ounce, or fraction of an ounce, is 17 cents. The total will be 95 cents for a 3.4 ounce letter.
In the US it would cost 61 cents to mail a two ounce letter. It is 44 cents for the first ounce and 17 cents for each additional ounce.
First, calculate the total number of passengers: 7 vans × 6 passengers per van = 42 passengers. Each passenger has 20 candies, so the total number of candies is 42 passengers × 20 candies = 840 candies. Therefore, there are 840 candies on the vans.
a half cup of peppermint candies is approximately 6 candy canes or 30 hard peppermint candies. how many of each would you have to buy?
In the year of 1955, many of the newspapers cost close to 10 cents each. The amount would vary depending upon the paper.
If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).