answersLogoWhite

0

I'm single, so I can tell you how much it costs to feed one single male. This week at the grocery store I spent $54 on food. Which is not counting beer and none food items. Some will say that beer is a food, and they are right, but the thing is that I drink a lot of it so my answer would not be accurate if I included it. I also will not count the times that I go out and spend $100 at a restaurant because I think what we are looking for here is how much it costs to feed a person, not how much it can cost. I spend no more than $10 a week on average eating at fast food joints (the dollar menu). So I guess the answer is $64 a week divided by 7 which is $9.14, and that includes going to Jack in the Box two or three times a week and using their dollar menu.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does it cost to play wow?

Depends on where you live, if you live in the United States, it costs about 15 dollars a month.


How much does it cost to become a moshi member for 1 month?

In the United States and Canada: $5.95 for a month $39.95 for 6 months $49.95 for 12 months In the United Kingdom and Europe: €4.95 for a month €23.95 for 6 months €29.95 for a year


How much is the cost per month if you live in a senior retirement community?

Cost vary greatly depending on the location of the community and the services offered. For independent living communities in the United States the cost of living is usually between$1500 and $3500 a month.


What does it cost to be a veterinarian in practice?

The education to become a practicing veterinarian in the United States costs over $300,000. To maintain a clinic, the cost is several hundred thousands dollars a month.


What is the cost to incarcerate one person per year?

The average cost to incarcerate one person per year in the United States is around $35,000 to $45,000. However, this cost can vary significantly depending on the state and type of facility in which the person is incarcerated.


what is the cost of a balloon ride?

In the United States, an average balloon ride per person is about $250.00. This can vary by company of course.


How much did average rent cost per month in 1968?

The average rent in the United States in 1968 was around $135 per month. However, this number can vary depending on location and other factors.


What is the monthly cost for a facility that offers assisted living in North Carolina?

The average cost of assisted living in North Carolina is about $35,000 per year or just under $3,000 per month. This is roughly inline with most states in the United States.


In general how much does a flight cost to Cebu from the United States?

The cost of a flight from the United States to Cebu depends on many things, such as the date of the flight and from where in the United States one is flying but in general the cost should be about $1500 for economy class flight.


What is the average cost of renting a room in a house?

The average cost of renting a room in a house varies depending on location, size, and amenities, but it is typically between 500 to 1,000 per month in the United States.


What is the average monthly cost of power?

The average monthly cost of power varies by state. However, the range is $74.62-$203.15 per month. The Pacific region of the United States average electric bill is $122.71.


How does NAFTA affect the United States?

It decreases the cost of importations from Mexico and Canada into the United States and from the United States to Canada and Mexico. As it says (North American Free Trade Agreement)