In 1900, the average person in the United States consumed about 90 pounds of sugar per year. This amount has significantly increased over the years due to changes in diets and food processing.
The average U.S. citizen consumed 28 pounds of white bread, 23 pounds of variety breads, 23 pounds of rolls, 15 pounds of cake, and four pounds of doughnuts and other sweet yeast products
The average person in the United States spends about $20-25 per year on hot dogs, which translates to about 70 cents to $1 per pound of hot dogs consumed. This cost can vary depending on factors such as location, brand, and quantity purchased.
In 1900, the cost of a home varied significantly depending on location, size, and quality of construction. However, the average cost of a home in the United States ranged from $2,000 to $5,000.
like thousands of cokes are served on super bowl day!
The average person eats 30 pounds of cheese per year, which works out to about an ounce per day, roughly. 30 pounds? that's way too little!!!! it's more like 2 tonnes. b careful ppl over you'll never poo again!
it cost $.06
a lot is consumed in 1 year :)
Consuming about 15-20 grams of sugar is recommended to effectively raise blood sugar levels.
as much as he can
If you are you asking about how much sugar does your body have, then that is calculated by how much you have consumed recently. All food that is packaged has a label on it listing its carbohydrate content. You can use that to help you start keeping track of it.
Considering India as a whole, about 100 bricks are consumed per year per person.
800 milligrams
The average price for a gallon of milk in 1900 was 13 cents. A dozen eggs cost 20 cents and a pound of sugar cost 30 cents.
It depends a lot on the person. Some people are diabetic and eat no sugar at all.
No you stupid person!
30 dollars per person
1056 pounds of sugar in a lifetime.