The price of a gallon of milk in 1940 was 34 cents. A gallon gasoline was 18 cents and a letter could be mailed with a 3 cent stamp.
Since a US gallon is approximately 3.78 liters, you would need to multiply the cost of 1 liter (1.30 Euro) by 3.78 to find the cost of a US gallon. This would give you a cost of approximately 4.91 Euro for a US gallon of gas.
I consume roughly 76-84 gallons of milk a year, but I think Im at the high end of the spectrum. I drink about 2 gallons a week by myself
It's about 21-23 gallons a year. down from 45 gallons in 1945. see: http://www.ers.usda.gov/amberwaves/june03/pdf/awjune2003datafeature.pdf
A survey or questionnaire can be as simple or complex as you desire. You could start with preferences in a yes-no format:I prefer white chocolate.I always buy milk chocolate rather than dark chocolate.You could make your questions measure behavior such as:From my last 10 purchases of chocolates, over half the time I bought milk chocolate.You could measure attitudes in "I agree" or "I disagree" format:A standard size milk chocolate candy bar is priced fairly.The cost of a standard size milk chocolate candy bar is cheap.
According to the Department of Energy, U. S. drivers consume 8,989,000 barrels/day (378 million gallons/day). Currently, the U. S. average price, is around $2.682 per gallon pushing the nations expenditure on gasoline to over 1 billion dollars a day.
1.1
Well, honey, a gallon of whole milk contains about 3.25% milkfat, so technically there's around 1.28 cups of cream in there. But let's be real, you're not gonna be able to just scoop out all that cream and whip up some homemade butter. Just pour that milk in your cereal and call it a day.
On average it was $.20 a gallon
A gallon of milk cost $1.01 in 1958
A Gallon of regular milk costed about $1.15 in the year 1970.
1 gallon
A gallon of milk weighs 8.6 pounds since 1 gallon is double the amount of a half gallon.
A gallon of milk is a necessity that people have in their homes on any given day. In 1969 a gallon of milk cost 1.25.
No
4
How much deos milk cost in pennsylvania
How much did milk cost in 2007? no answer it!