answersLogoWhite

0

I just bought a 2 lb. bag of Jamine rice last night and I paid 2.29, But if I would have gotten regular long grain rice ... a 2 lb bag was 1.49.

Wholesale cost for more common varieties around $0.20 per pound.

Typical grocery store cost for larger (10 pound) ~ $1.00 per pound.

Sale price (5 pound bag, short grain) ~$0.50 per pound.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?