answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

What is an individual stock?

In individual stock (usually called a share) represents a portion of ownership in a company. For instance, if I own 1 share of Google, I have 1/x% ownership in Google where x is the total number of shares.


What are share prices when using stocks?

Share prices are also known as stock prices. It is the single price for a number of company stocks. To be qualified for NASDAQ, the stock price must be at $1.


What was the price per share of American brands on July 1 1973?

stock price for american brands, inc in 1969


How much did it cost to buy one share of Wal-Mart stock in 1972?

On Dec 5, 1972, the share price (adjusted for splits) was 5 cents per share ($0.05).The actual price per share depends on how many times the stock split and the ratio of the split (2 for 1, 5 for 1, 10 for 1) have taken place since then.


What is the market value of a firm?

The stock price multiplied by the number of stock shares outstanding. for example if there are a million shares of stock and the the price is 1 dollar per share then the market value is one million


How do you calculate stock price per share using balance sheet?

1. Stock price per share can be calculated by using the total share capital amount and number of shares outstanding during the financial year. Example: number of shares outstanding = 10 share capital = 100 share price per unit = 100 / 10 = 10 per share


What is Dividend Yield?

The dividend yield is the ratio of the annual dividend amount to the current price of the stock. So if the dividend is $1 and the current price is $50, the yield is 2 percent ($1/$50). But when the stock changes price the current dividend changes accordingly.


How much is ford motors stock worth today March 11 2009?

To determine Ford Motor's stock price on any given day, go to a financial web site such as MSN Money, Google Finance, or Yahoo Finance, and type in the ticker/symbol of 'F'.


What was the Lucent stock price August 1 1994?

$2.43/per share, according to the ALU historical prices.


What is a good price to book ratio for evaluating a company's stock?

A good price to book ratio for evaluating a company's stock is typically between 1 and 3. This ratio compares the stock price to the company's book value per share, providing insight into whether the stock is undervalued or overvalued.


When was the last stock split for Proctor and Gamble?

The last stock split for Procter & Gamble occurred on April 1, 2004. It was a 2-for-1 stock split, which means that shareholders received an additional share for every share they owned, effectively halving the stock price. Since then, the company has not conducted any further stock splits.


What was bud stock price on 11291979?

what was bud stock price on 1/1/1996