i have no freaking clue lol
Today it's a $1. a pound
They would cost 98/3.5 = 28 units of currency.
in some shops like morrisons a bunch of bananas cost 100p
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
In the 1930s, the cost of 1 pound of bananas typically ranged from 10 to 15 cents. Prices could vary based on location and market conditions during the Great Depression, but bananas were generally considered an affordable fruit at the time. This price reflects the economic context of the era, where many staple goods were relatively inexpensive.
Not much
16 ounces are in a pound. 100 pence are in a pound. 453.59237 grams are in a pound. In Los Angeles a pound of bananas is about a dollar.
R38.50
A one pound bag weights one pound.
bananas
About 15$ :)
98 whats? Assuming you intended to say "98 cents"... The answer is 98 divided by 3.5 The "3.5"s cancel out on the left side leaving "1 pound" and 28 cents on the right side.