The foundation of the Space Needle weighs 5,850 tons. The structure weights another 3,700 tons.
The cost to go up the Space Needle is around 32 for adults and 24 for children.
It weighs 5850 tons.
It was completed in April 1962 at a cost of $4.5 million, I'm not sure how much that would be in terms of amount today.
The Space Needle, located in Seattle, Washington, was built in 1962 for the Century 21 Exposition, aka. the 1962 Worlds Fair. Construction work began on 17 April 1961 and it was open for business on 21 April 1962.
It was the contents of 467 concrete trucks that filled a 30 foot by 120 foot reinforced concrete pad that weighs 5,850 tons including 250 tons of rebar,
Visiting the Space Needle typically takes about 1-2 hours, depending on how much time you spend exploring the observation deck and other attractions.
A typical visit to the Space Needle takes about 1 to 2 hours, depending on how much time you spend exploring the observation deck and taking in the views.
THE Space Needle or if you like being high in the air you could go to the Columbia tower that's is also in Seattle and is way way bigger than the space needle or take a visit to the e m p which is all about music and Seattle's history like Jimi Hendrix the band heart or Kurt Kobane from NIRVANA or pearl jam ALSO, Mt. St. Helens was a good place to. You can look at it and on a higher area theirs a telescope where you can see all the animals that are down there (mostly elk, but still AMAZING). I also went to Mt. Rainier. I'm 14 years old and i had a blast! My family and two other families went together. There was snow everywhere! Where we live there is no snow...maybe once every 2 or 3 years, but this was pure snow. You where allowed to walk as far up the mountain or basically anywhere! They also have an indoor area kinda like a souvenir shop and an eating place. If you do go here keep your eyes open for Chipmunks and other small animals in the building because we saw two Chipmunks! Hope this helps you! Have Fun! :))
The 4 -cent space needle stamp can still be used for 4 cents postage is it's mint. Scott retail value is 20 cents, mint or used. You could probably get one from a collector friend for nothing; it is still easy to find.
The porosity of the rock is the most important factor in determining how much groundwater can be stored in underground rock. Porosity refers to the amount of empty space within the rock that can be filled with water. Rocks with high porosity can store more groundwater.
I don't think any tourist have gone for a ride in space but it will cost about $240 to go to space. But there is also food, clothing, water, and other suppiles if want it but you can't live with out food.