£1
Cow grass can cost between $1.90 and $7.00 per square meter. Many places will only allow orders by 100 square meter or 1000 square meter increments.
Cost of 1 square meter: 1,150,000/15,013 = 76.60027976 or 77 rounded
Well, darling, to convert cost per square meter to cost per lineal meter, you need to know the width of the material. Once you have that, simply divide the cost per square meter by the width in meters to get the cost per lineal meter. It's as easy as pie, honey. Just remember, math doesn't have to be boring!
To calculate the cost of a house per square meter, first determine the total cost of the house, including the purchase price and any additional expenses like renovations or fees. Next, measure the total square meter area of the house. Finally, divide the total cost by the total area in square meters to obtain the cost per square meter. For example, if a house costs $300,000 and is 150 square meters, the cost per square meter would be $2,000 ($300,000 ÷ 150 m²).
Multiply by 1.19599
To convert square yards to square meters, multiply by 0.8361. Therefore, a square meter of carpet would cost approximately $11.91 (9.99/0.8361).
You cannot - you need information about the width.
5
That would depend what information you are given. The cost of floor tiling is often already expressed per square meter. If you know the total cost of a certain floor, you can divide by the area to get the cost per square meter.
per square foot titanium cost on avg. $215
0.093 square meters is equal to one square foot.
To find the cost, first determine the area in square meters. If the width is not specified, we can't calculate the area directly; assuming a width of 1 meter, the area would be 20 square meters. At a price of $1.65 per square meter, the total cost would be 20 square meters × $1.65 = $33.00. If the width is different, simply multiply the area by the price per square meter to get the correct cost.