The worth of scrap gold per gram varies depending on the current market price of gold, the purity of the gold (karats), and any additional fees charged by buyers. It's best to contact a reputable gold buyer or jewelry store for an accurate quote.
I cant tell you off the top of my head but here is a link to a gold calculator. http://www.americangoldandsilverexchange.com/what_we_pay.cfm. Hope this helped!!
First thing will comes to our mind about the What is the difference between 18K gold Jewelry and 18K gold Plated jewelry is the price, 18K gold jewelry is much expansive than 18K gold Plated, it usually will cost you 70-100 USD per gram 18K gold, if your chain necklace weight about 25 grams, then if will cost you 1750- ..
A gram of gold weighs a gram
The price of 21 carat gold jewelry in Saudi Arabia is per gram 175 SR in September 2012
Sterling silver jewelry cost $1 to $5 per gram. One gram of sterling silver is worth 80 cents if melted down.
Depends on the current price of gold, how much gold is in the jewelry after removal of the stones, and what karat the gold is.
To find the value of a gram of gold, you must first find the spot price of gold (per troy ounce) in your country, then convert to grams. Thus, if the spot price of gold is 900 US dollars per troy ounce and there are about 31.10 grams in a troy ounce, then the math follows:$900 x 1 ounce/31.10 grams = $28.94/gramTo find the value of jewelry, you need to know the karats (weight) of actual gold in the jewelry. 24kt gold is the most karats of gold available and this is basically pure gold. 14kt and 18kt are common in the US, while 22kt gold is sold overseas. If you buy an 18kt piece of jewelry, this means that this jewelry is in fact only 75% gold. The remaining 25% is other metals.So if I have a gram of 18kt gold jewelry, I must multiply price per gram by percent gold to find the actual price in grams. $28.94 x .75 = $21.71/gram. Other factors will also affect the ultimate price, such as workmanship, gemstones, etc.A gram of gold weighs approx the same as a dollar bill and at todays price is valued at $32
1 gram
A gram of gold weighs exactly one gram. Gold is a dense metal with a high weight compared to its volume, making it a valuable material for various applications.
750 k gold how much per gram
1 pawn Gold/ 1 soverign Gold = 8 gm of gold.