.35/lb material .45/lb labor to install
As of my last knowledge update in October 2023, the cost of rebar typically ranges from $0.30 to $1.00 per pound, depending on factors such as the type, grade, and market conditions. Prices may fluctuate due to demand, supply chain issues, and regional differences. It's advisable to check with local suppliers or current market reports for the most accurate pricing.
about 75 cents in California
$365 here in southern California
90.000
$100
That depends on where you are shipping the box from, the further it has to travel the more it will cost.
.35 cents a gallon
i was quoted 1100 per year in southern california
My friend just bought one in southern california for $2700
Rentals in northern california are cheaper than in southern california. A two bedroom apartment can cost anywhere from $1000 to $2000
between 4 and 6$ per stick.
4500 to 9000 is to be expected