56662
Propane prices can vary depending on the supplier and current market conditions. To find the most current price per gallon of propane in Door County, Wisconsin, I recommend contacting local propane suppliers in the area for quotes.
According to the New York Home Propane Price Monitoring Program, the current price of propane in New York is 295.9 cents per gallon. This was the current price as of May 15, 2012.
$1.799
$4.50
A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon). Propane Prices at Federated Co-ops, Cambridge, MN: * On 12/15/2010 = $2.129 per gallon * On 01/26/2011 = $2.259 per gallon
on 11 12 08 price on home heat propane is 1.66 at New Ulm
Just paid $1.59 for 200 gallon from Gateway FS in Red Bud, IL
I just got charged 2.39 per gallon with a fixed price contract--Little Italy, AR
1 pound of propane is a little less than 1/4 of a gallon.
As of today it is 2.49 a gallon, however the price fluctuates like gasoline prices do.
One gallon of propane has a volume of approximately 231 cubic inches or about 0.1337 cubic feet.
The propane company just left my house and I paid $1.89/gallon. The propane company just left my house and I paid $1.89/gallon.