A 0 Watt bulb does not consume electric power so the cost is zero.
The bulb uses 7.5 watt-hours each hour, or 90 watt-hours if left on for 12 hours. 1 unit of electricity would be used in 11 days at 12 hours per day.
The cost to run a 1000 watt light bulb for 24 hours is dependent on your electricity rate. Assuming an average rate of $0.12 per kilowatt-hour, it would cost $12 to run the light for 24 hours (1000 watts = 1 kilowatt).
In 100 hours it will use 6 kilowatt-hours (units) of electrical energywhich would cost around £1 or $1.
It depends on the bulb, how many watts it is. All bulbs are marked with the correct voltage and the power taken, in watts. You multiply the watts by the number of hours to find the watt-hours of energy used. Then divide by 1000 to find the kilowatt-hours. A kilowatt-hour is also called a unit and you pay about £0.15 for a unit of electricity. Let's say it's a 100 watt bulb running for 24 hours. That uses 2400 watt-hours or 2.4 kilowatt-hours, which costs about 2.4 x £0.15 which is £0.36.
At 10 cents per kWh (Kilowatt hour), one 100 watt incandescent light bulb ran for 24 hours straight will cost 24 cents a day. $7.30 a month, $87.60 a year. kWh = (Watts Used * Hours per Day * Days per Month) / 1000 Cost per Month = kWh * Cost per kWh
ahm...depends on the cost per watt charged by your local provider... how much is it?
1 kilowatt-hour is 1000 watt-hours and 60 watt bulb consume during 1 hour 60 watt-hours of electricity, so then it costs 0.6 cent =>60/1000=0,06*price of 1 kilowatt-hour = 0.6 cent
To calculate the cost, you need to first convert the wattage to kilowatts by dividing 25 watts by 1000 (since 1 kilowatt = 1000 watts), which equals 0.025 kW. Next, multiply the kilowatts (0.025 kW) by the number of hours the light bulb is on (24 hours) to get 0.6 kWh. Finally, multiply this by the cost per kWh ($0.085156) to get the total cost, which is approximately $0.0511.
To calculate the cost of running a 100-watt LED bulb for 10 hours a day, first determine the energy consumed: 100 watts x 10 hours = 1,000 watt-hours or 1 kilowatt-hour (kWh). If the cost of electricity is, for example, $0.12 per kWh, then running the bulb would cost about $0.12 per day. Over a month, this would amount to approximately $3.60.
You will have more light but at a lower cost. They produce much less heat so that wouldn't be a problem.
15 w * 24 h = 360 watt-hours. [conversion: 360 (w-h) /1000 (w/kw)= .36 kilowatt-hours] So, .36 times your local electricity supply and delivery rate (in kilowatt-hours). For me, supply and delivery of 1 kilowatt-hour is $3.25 (you can find this on your bill) So, .36 * 3.25= $1.17 to run 15 watt light for 24 hours