In 1840, the price of slaves in the United States varied significantly based on factors such as age, gender, skills, and location. On average, a slave could cost anywhere from $400 to $1,200, with prices generally higher in the Upper South and lower in the Lower South. Skilled laborers or those with specialized abilities often commanded higher prices, reflecting their economic value to slave owners. Overall, the slave market was influenced by supply and demand, regional economies, and the impending tensions leading to the Civil War.
America did not spread the Pacific. The ocean was there long before America existed and it has been about the same size for millions of years.
i don't knowi don't know that's why i am asking youbecause i though youare going to give me theanswer
Depending on your position in the English hierarchy, and who's boat you're on, it would cost around 5 British Pounds per person, 20 Pounds for a family.
you probably mean "decrease" as decease it didn't.after the civil war the cost of living went down because people could focus on making a living, growing crops and building communities instead of making (and paying for) a war
prosper a few shillings and gold doubloons In terms of today's money, a Spanish galleon would probably cost a few million dollars.
Not much
The answer is a GALLEON
In the 1840s of England things cost about 3.00 now they cost about 15.00
a shickle and a half
In 1840 batteries hadn't been invented yet, so the cost was zero.
Stamps were not available in 1812. The first where used in Great Britain in 1840. When the first US stamps camp out, they were 5 cents for the first 1/2 ounce of mail.
The cost of a building is calculated by the number of corners that are inside the building. You can also calculate the cost by using the square-foot size.
The average cost of building a home in America is $100 a square foot. The cost of building a home in Maine is determined by the cost of the land, the cost of construction or labor, and the cost of the supplies. A home can be built on any budget.
it depends what you are building
Mules were in common use and a pair was valued at $500 to $1000.
the total cost of the land and old building are capitalized as land cost.