answersLogoWhite

0

http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_a_pound_of_aluminum_cost_in_the_modern_market"

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the price of pure aluminum?

the cost of pure aluminum is around 12000 dollars per pound


What is the approximate cost of aliminum?

The approximate cost of aluminum is $0.81 per pound.


How much dose aluminum cost per gram?

Aluminum is priced out by pound according to the trading markets. As of 8/12/14 the price for Aluminum by pound is $0.92.


Cost of aluminum per pound in 2010?

$1.15 I believe.


What is the cost per 100g of aluminum?

The cost of aluminum can vary widely depending on market conditions, but as of 2021, the average cost of aluminum is around $0.60 per 100 grams.


What does germanium cost per pound?

The cost of germanium per pound can vary depending on market conditions, but as of 2021, it can be typically found to be in the range of $600 to $800 per pound.


How much would one piece of aluminum for?

It seems your question is incomplete. If you're asking about the cost of one piece of aluminum, prices can vary widely based on thickness, size, and market conditions. Generally, aluminum is priced by the pound, and as of late 2023, it can range from $2 to $4 per pound. For a specific piece, it's best to check with local suppliers or online retailers for current pricing.


What cost more pound for pound coke cans or plastic water bottles?

Aluminum cans are more valuable than plastic bottles.


What is the cost in dollars of a single aluminum atom?

The Cost of Aluminum is about a dollar per pound.


How would it cost to manufacture a 200 gallon aluminum tub that weighs 70 lb if it cost 1.15 per pound?

$80.50


How much per pound for recycled crushed aluminum cans in SC?

The cost of recycled crushed aluminum cans in South Carolina is currently $0.45 per pound. This price is subject to change depending on the current market rate. The amount of aluminum cans recycled is also a factor that can influence the cost.It is best to contact a local recycling center or scrap yard to get the most accurate and up-to-date information about the price of recycled aluminum in your local area.


How much does a sword fish cost (per pound)?

fisher man gets earn $ 3 per pound in the market.