is this a math question that's really smart and the answer is 9out of 16 because 16 Oz is a pound
No a pound is a standard measurement no matter what is being weighed.
The American Pit Bull Terrier is often considered one of the strongest dog breeds pound for pound due to their muscular build and athletic abilities. They are known for their strength, agility, and tenacity in various dog sports and working roles.
When you buy by the ton, pounds per bale do not matter, because you are buying weight and not number of bales. The number of bales will vary on a load, but pounds are pounds. The trucks are weighed before and after loading to establish the tons delivered.
It matters what dog pound you have.
Australian Cattle Dogs Pound for Pound
You bought 1 pound of ham since it weighed 1.25 pounds. To find out the cost per pound, $4.99 ÷ 1.25 pounds = $3.99 per pound.
No. They are equal mass as they both weighed a pound.
1/5 of a pound.
Only if the biscuit weighed a pound.
well at 11 she weighed 90 pound and at 13 she weighed 105
Iron (the element Fe) is weighed in units of mass such as the gram, ounce (pound, ton) etc.
It would take 3 apples to equal a pound if each apple weighed one third of a pound.
The pound measurement of the item being weighed is 5 pounds.
fraction for 1 pound of 140 pounds = 1/140
There are 100 p in a pound so 28p as a fraction of a pound = 28/100 = 7/25
Ounces
The biggest fish ever caught is the elusive unicorn fish in lake oroville ca it weighed in at a woping 2,789.