How much does product placement cost?

already exists.

Would you like to merge this question into it?

already exists as an alternate of this question.

Would you like to make it the primary and merge this question into it?

exists and is an alternate of .

Product Placement can range from absolutely free to $50 million for one film. It just depends on the situation. If a Production Company, Director, or Writer needs to show a brand in a specific scene they may simple just want to use a brand they like themselves, which would cost nothing. (These instances are few and far between for most brands since many of the larger film and TV projects have brands lining up to pay to be in them.)

It also depends on the amount of exposure a project is expected to get. Brands can also expect to pay more depending on whether the product is handled by a star, whether the brand is verbally mentioned, and whether the product is featured "in focus" in the foreground or background. Generally speaking, if it's an unknown webisode on some unknown website, placements won't be worth much if anything at all to a brand. However, if it's a sequel to a film that earned $800 million like "Spiderman 4", a brand should expect to pay millions for good exposure.

The most expensive deals on record were for placement deals with James Bond films. Ford and Aston Martin reportedly paid $50 million to have their cars shown throughout the film. Bond films earn excellent money with placements because of the high tech theme and worldwide appeal of the films.

In many cases, a brand or ad agency pays a product placement firm a yearly retainer fee to read scripts, find fitting projects, arrange deals with producers, and deliver products to sets to be placed. This cost as well can depend on the brand and the desired projects. Cars, shoes, and beverages will be paying more than most due to the competitive advertising markets for their categories. The films that would likely cost the highest would be "Iron Man 2 or 3", the next James Bond film, "Spiderman 4 or 5", and films like this since they will earn huge box office grosses due to their worldwide releases, popularity, and film franchise track record.
2 people found this useful

How can you hire a film production company to work with your movie and how much would it cost?

\n. \n Answer \n. \n. \nIt could be anyway from near-free upfront costs to 200 million dollars.\nHas it been shot already, or is it an idea for a storyline or concept.\n. \nscenero 1 - THE DREAM - you've written or own the rights to a script do compelling you hire an agent - who is so impres (MORE)

How much does the product ShapeCorrect cost?

Answer Save your money! It doesn't work and it's just another money grabbing cheap way of giving false hope to people who want to have curves and lose fat in the right places. A good exercise regime and a trip to your gym will help get that tummy flat and curves happening. Watch what you eat, but e (MORE)

What is placement?

Placement means arranging or positioning in a specified location or level. Objects, individuals, or activities are usually placed according to a design or plan. Specific meanings and examples include : . Marketing - including brand name merchandise in non-advertising productions ( product place (MORE)

What is product placement?

When you are watching a movie and the main character pours a bowl of "cheerios" or you see a bottle of "Tide" laundry soup in the background. Or when someone in a movie mentions something like "Myspace" or "Youtube". That is product placement.

Who would you contact for product placement?

There are many companies that specialize in this very thing. They have relationships with companies that want to have their product in movies. When they are approached by the film company for a product, they would then connect your product to that project. Your fee is going to vary depending on how (MORE)

What is product costing?

Product costing is the complete cost that is used to create aspecific product. It includes the cost of direct labor, directmaterials, consumable production supplies, and manufacturingoverhead.

What is Product cost?

The cost of a product can be understood as the value of a product in terms of money or as the sacrifice made in acquiring that product or service

How much do snakebites cost along with the aftercare products?

Body Piercing facilities are inspected by the local health protection and inspection office and are licensed by the local city hall business licensing department. Listed in the yellow pages under heading of "Body Piercing" and or "Tattoos". All Body Piercing and Tattoo studios have age limits set by (MORE)

How much do after care products for snakebites cost?

Cheap, it's called soap and water. You actually don't need all sorts of stuff to care for a piercing. Keep it clean and be sure to rinse your mouth out after eating. I use sea salt and water to rinse my mouth out, because that's what my piercer reccomended; And sea salt is very efficient for fast (MORE)

How much does the ultracane product cost?

It depends which country you live in! If you buy direct from their website the price is cheaper. Go to www.ultracane.com But they have distributors in many countries now and I suppose the price will differ in each country.

What product placements were in the devil wears Prada?

There are many product placements in the movie. First off, there is the title The Devil Wears Prada and numerous Prada products were used in the film. In addition, many designers were mentioned such as Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Hermes and Donna Karan. As the film was about a fashion magazine, m (MORE)

How much would it cost to advertise a product on BBC1?

The BBC is a non-commercial corporation and as such does not have advertisement breaks. It's funding instead comes from the licence payers in the form of the British public who must, by law, cough up around £120 per year for owning a TV. It's not anything to do with how much you watch. The very f (MORE)

How is product placement achieved?

This proper placement of products is done through middlemen called the channel of distribution. The channel of distribution is comprised of interdependent manufacturers, wholesalers, and retailers.

How much does it cost to copyright a product?

Typically, a product intended for sale would benefit more from trademark or patent protection, rather than copyright. In the US, registering a trademark costs $375, and the basic patent filing costs $330, although securing a patent involves many additional costs.

If a product costs 45 dollars to make how much should you sell it for?

It depends on the quantity you have, the demand for the product and how much profit you want to achieve. Say you have 100 x the product and you sell it for 60 dollars each (if you sell all of it) you would have a profit of 1500 dollars. However if you have a smaller supply you would put the price (MORE)

How much do products for your hair cost?

Conventional hair products can be rather expensive. Shampoo, conditioner, hair serum, gels, hairspray can add up to anything from $10 to $100. A cheaper and more effective alternative is using a baking soda and water mix in place of shampoo and an apple cider vinegar and water mix in place of condit (MORE)

How much is the cost breakup for one ton of cement production?

It depends on the location of production plant. The energy price different from place to place, The fuel type and the technology used. The fuel and energy represent about 50 - 60 % raw mat. 10 -15%, Depretiation from 5% - 15% and other expenses represent the rest amount.

How much do Elemis products typically cost?

"Elemis is a brand of different skin products. The prices of these products vary greatly, depending on what you are buying. It seems like it ranges from $30 to over $100."

How much do Goldwell Hair Products cost?

There are a variety of different products offered in the Goldwell Hair Product line. The cheapest start at just $15 while more expensive products can be as much as $50.

How much do Olay Regenerist product typically cost?

Oil of Olay Regenerist products typically range anywhere from $6 to $29.99 in price. You can find great deals at WalMart and online at Amazon. And there are always manufacturer's coupons available online and in the Sunday paper.

How much do Formica colours and products cost?

Formica colors and products vary in cost depending on the product purchased. For example counter laminate, which comes in the color Parquet Latte and other colors, such as Endless Indigo and Blackstone will be quite expensive the more sophisticated the finish. Some available finishes are Crystal, G (MORE)

How much does sampling a product in grocery stores cost?

There is no cost to the consumer for sampling a product in agrocery store, assuming you're refering to a sample that is offeredby the supermarket. If you help yourself to a sample, such as apiece of produce, the store can charge you for the product you'veeaten, ask you to leave the store, or charge (MORE)

What is an example of product placement?

An example of product placement is when a character on TV or in amovie uses an iPhone or puts on a pair of Nike shoes. Productplacement can also be when a TV episode is written about aparticular product, such as the Dunphy family on ModernFamily trying to buy their father an iPad.