90¢/3.3 = 27.27¢
7*27.27¢ = 190.91¢ or $1.91 rounded to the nearest cent
A pair of oranges costs 90 cents and a pair of apples costs 70 cents. A pair with one of each costs 80 cents.
You are buying house numbers. They cost 30 cents each.
90 cents.
twenty-five cents; smilarly, "four bits" is fifty cents
$1 = 100 cents → 90 cents/$2.70 = 90 cents/(2.70 × 100 cents) = 90 cents/270 cents = 90/270 = 1/3
27 cents an ounce
The idea here is to add the cost price (90) with the markup (33/100 times 90). Or, somewhat faster, you can just think "100% + 33% = 133%; therefore, multiply the original price by 1.33".
In the 1930s most brand name candy bars cost only five cents. That is equal to about 90 cents in 2014 dollars.
33% of 90= 33% * 90= 0.33 * 90= 29.7
The baguette is priced at about one euro in Paris (80 cents in supermarkets, 90 cents in a countryside bakery).
90 cents stamps are used
33% of 90= 33% * 90= 0.33 * 90= 29.7