Small Business and Entrepreneurship
Math and Arithmetic
Restaurants and Dining Establishments
Calculus

How do you figure food costs when creating a menu?

User Avatar
Wiki User
2011-09-13 01:33:12

List your total cost for the ingredient

List the unit measurement per bag, box, container. mg, ml, l, g,

kg ect.

Use your recipe to determine the amount of ingredient you will

use for the batch. As long as your recipe and product measurement

is the same type, it will work for you. Otherwise, convert it to

the same using a calculator on the Internet. Search for the two

types of measurements and the word calculator. Do the same for each

ingredient.

Divide the cost of the product in cents by the unit measurement

of your store bought bag, box, container ect.

If you have a 120g box of powder, and it costs $1 for the entire

box, go, 100 / 120. You get .84. This means that each g is .84 of a

cent. Confirm your calculation by multiplying the answer by the g.

.84 x 120 = 100. You will get the cent value back.

Multiply the cost per unit measurement by the measurement of the

recipe ingredient. So if you use 2 grams of powder in your recipe,

the cost to you for this ingrediant is (1.68 cents) 1 cent and .68

of a cent. .84 X 2 = 1.68.

This is how much this one ingredient costs in your recipe. Do

this for all ingredients and keep a record.

If you double your batch in your recipe, double the cost.

At the end, don't forget to divide by 100 to get your dollar

amount.

You now know how much the full recipe costs. Now you need to

determine the serving size. Fill plates to your desired bulk.

Divide the number of plates by the cost of the full recipe.

Now you know core cost.

If you want to make a profit, you need to mark up the item to a

profitable value. Compare to competition and adjust

accordingly.

Good Luck!

Its easier to work out the price of a whole recipe using the

above method then dividing it by the number of portions produced.

Some items may have high food costs (lower retail cost) to make

them sell, if so, you need to offer some cheaper items at higher

price. Enforce the use of standardised recipes and re cost them

once ever month for the expensive stuff and every couple of months

for the rest. you can also slap overhead costs and a 'tolerance'

(maybe 5%) on to account for slight seasonal changes and

wastage.


Copyright © 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.