Fuel Economy and Mileage
Math and Arithmetic
Algebra

How much cost to travel 1151 mi at 2.79 a gallon and your car gets 18 miles to the gallon?

123

Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered
2010-12-15 20:38:49
2010-12-15 20:38:49

$178.41 for gas alone.

001
๐ŸŽƒ
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
๐Ÿ˜‚
0
User Avatar

Related Questions


That depends how many miles per gallon you travel.


Depends on how many miles per gallon your vehicle can travel



The gas will cost(72) times (the cost of 1 gallon of gas)


16.91 gallons of fuel are needed. Multiply by the cost per gallon for the financial cost of the journey


8 miles per gallon To travel 420 miles you need 420/8 = 210/4 = 105/2 = 52.5 gallons and multiply this by the prevailing cost of gas per gallon and you will have your answer.


It will cost you roughly 25 dollars to travel 275 miles on a 33 gallon tank.


390/18 = 212/3 gallonsIt will cost (212/3) times (the cost of one gallon).


Divide cost per gallon by the miles per gallon to receive cost per mile. Take the result and multiply the miles to travel by the cost per mile to receive the total cost for the trip. Example: $3.55 cost per gallon/18 mpg= .1922 cents per mile X 1200 miles = $236.66 cost of trip.


If you get 20 mpg, it will cost 5.54 for gas.


1600 miles / 8 miles per gallon = 200 gallons. Multiply this by the cost of gasolene per gallon. Since the cost varies in different places and times, you will have to research this yourself for your particular situation.


800 miles / 16 miles per gallon = 50 gallons x $4 per gallon = $200.


It all depends on the miles per gallon that a given vehicle gets. 700 / mpg * 4 = cost


That depends on two factors you've not provided !... (a) the cost per gallon of the fuel, and (b) how many miles per gallon does the vehicle get !


It would cost (2.4) times (the cost of one gallon petrol). Also, add cost of tolls, food, etc.



It costs $1,855/number of miles your car drives on one gallon


1,617 miles at 10 mpg will cost about $565.95 at $3.50 per gallon.


563 mi/22 mpg = 25.59 gallons * $3.45 = $88.3 dollars ====================( call it $88.00 )


The average cost of transportation vary on how you travel. You can travel by using i bus, car, train, etc. Like i said it all depends on that. You could travel by car that goes 25 miles per gallon or you could travel with a car that goes 31 miles per gallon. So the price ranges to a lot of categories.



10.3 miles @ 20 miles per gallon = 10.3/20 = 0.515 gallons.@ 3.96 a gallon that will cost 2.04 (approx).10.3 miles @ 20 miles per gallon = 10.3/20 = 0.515 gallons.@ 3.96 a gallon that will cost 2.04 (approx).10.3 miles @ 20 miles per gallon = 10.3/20 = 0.515 gallons.@ 3.96 a gallon that will cost 2.04 (approx).10.3 miles @ 20 miles per gallon = 10.3/20 = 0.515 gallons.@ 3.96 a gallon that will cost 2.04 (approx).


1180 ÷ 50 = 23.6 gallons Times the cost of 1 gallon by 23.6 to get the cost.


It depends on the fuel efficiency of your mode of transport.


It should cost around $130.00 in gas to drive 900 miles at 4.00 dollars per gallon. This calculation is based off of driving a mid-sized vehicle that gets 27 miles per gallon fuel economy.



Copyright ยฉ 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.