answersLogoWhite

0


Best Answer
Answer

jar food cost about 35 cents and jar and formula :powder cost 12 dollars a can and 4 dollars a can for concentrated, the ready to feed can is about 6 to 7 dollars and diapers cost anywhere from 12to 20 dollars depending on the different brands.

User Avatar

Wiki User

βˆ™ 2009-12-13 01:31:18
This answer is:
User Avatar
Study guides

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much does it cost to buy food and diapers for a baby?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How much do diapers cost yearly?

The cost of a pack of 124 Pampers Baby Dry Diapers (Newborn size) is approximately $26.00, and a baby uses about 10 diapers per day, on average. Therefore, the cost for a year of diapers would be approximately $765.


How much does a month's supply of baby diapers cost?

about $60.00 for Huggies :]


How much do diapers cost for 0-3 month old baby?

90


How much did a pack of diapers cost in the year of 1999?

how much did a pack of diapers cost in 1999


How much do diapers cost per month?

Babies go through several diapers a day, especially when they are young. The average baby needs about $80-150 worth of diapers a month.


How much does a diaper cost?

Depending on if you buy in bulk and what brand you buy, baby diapers cost anywhere from $0.25 to $0.40 each.


How much do baby diapers cost for one year?

It depends on the brand, but I was looking it up for a project and babies go through a pack of diapers a week on average. So the answer I got is it costs $2340 for a yearly supply of diapers.


How much did baby food cost in 1997?

£15


How much did diapers cost in 1987?

$10


How much does food cost for a baby per day?

well it depends on how much you feed you baby


How much does little swimmers cost?

Little Swimmers diapers cost about the same as regular diapers. If a box of regular diapers is $10, the Little Swimmers are about $12 for the same amount of diapers.


How much does it Cost of 500 jars of baby food?

If you get the average baby food, one would cost around $.98 so if you multiply that my 500, then 500 jars of baby food would cost $490

People also asked