it was very expensive
Typically, about 1 cup of sushi rice is used per roll of sushi.
Sushi refers to anything made with vinegared rice. Sushi means sushi, much the same way that "hot dog" means ... "hot dog."
It depends what you put in a sushi and how much you put in it!But approx 15grams or 0.5oz
Well yeah, you could say not much has changed
Supermarkets like Sainsbury's have advertised and sold these in the past. Failing which, Amazon UK sell and deliver Sushi Making kits.
Sushi restaurants can make a lot of money in a year. Sushi restaurants in Japan make more than in the US.
Too much of anything can be bad.
A meal at Jiro Sushi can cost around 300 to 500 per person.
pretty much
alot
It depends, the type of sushi and the person making the sushi gives much more options for different kinds. But basically it contains raw fish, rice, rice vinegar, and seaweed. It doesn't really matter how much of each ingredients added to create the sushi, it just matters what is put into the sushi.
To properly eat wasabi with sushi, place a small amount on the sushi or mix it with soy sauce. This will enhance the flavor and add a spicy kick to your sushi experience. Be cautious not to use too much wasabi, as it can overpower the delicate flavors of the sushi.