answersLogoWhite

0


Want this question answered?

Be notified when an answer is posted

Study guides
๐Ÿ““
See all Study Guides
โœ๏ธ
Create a Study Guide

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much would 50 60 pound bags of quikrete cost?
Write your answer...
Submit
Related questions

If 1 pound 12 ounces of fish cost 2.24 what is the cost of fish per pound?

It would cost $1.40 per pound.


What would the unit rate be if there was a 150 pound bag that cost 12 dollars?

The unit cost would be (12 dollars) / (150 pound) = 0.08 dollars per pound, or could word it as $0.08 per pound, or 8 cents per pound.


How much would a pound of pure potassium cost?

According to stats from late 2008, one pound of pure potassium would cost about $40.


How much does Low density polyethylene resin for bags cost?

Usualy, if bought in bulk LDPE can be bought for around $12.45 a pound


Jessi will buy a few pounds of cat food that cost 1.29 per pound and 3 bags of dog food that cost 15.99 each. What is the variable in this situation?

The variable - is 'a few pounds'. It's not a specific number. 3 bags of dogfood is an exact amount.


Paper bags cannot replace plastic bags?

Paper bags are a very good alternate for Plastic bags because: They are bio-degradable and do not cause environmental pollution. The main reason why people do not go for Paper bags is because, plastic bags are cheaper than paper bags. If we as customers insist with shopkeepers that we would not accept plastic bags and would take only paper bags, they would stop using plastic bags and use paper bags instead. Ex: 100 plastic bags cost less than Rs. 50/- whereas an equivalent number of paper bags would cost 2 or 3 times as much. This is the reason why shop owners do not choose paper bags. If they are made aware of the damage plastic can do to the environment maybe they would change.


How much does texier bags cost?

How much *do texier bags cost


What is the cost of one pound of tea?

The cost of one pound per tea varies in each type of tea. The price that occurs the most for a 1/4 lb of loose tea on the web site teapittsburgh.com is $5.99, so a pound would cost $23.96 but $19.99 is the price marketing would choose for the price of a pound. There are other teas that cost less and some that are well over a hundred dollars a pound.


Are cats free at the pound?

No. Generally a cat would cost around $50 at the pound.


What is the average cost of one pound of tea?

The price that occurs the most for a 1/4 lb of loose tea on the web site teapittsburgh.com is $5.99, so a pound would cost $23.96 but $19.99 is the price marketing would choose for the price of a pound. There are other teas that cost less and some that are well over a hundred dollars a pound.


If a pound of slaw cost 1.74 how much would a gallon cost?

$27.84


What are the benefits of putting leftover in foodsaver bags?

The greatest benefit would be the cost you get so many for such a minimal cost. And can be frozen in bags, less space, as well as disposable when no longer needed.


If 3 and a half pounds of bananas cost 0.98 how much would one pound cost?

It would cost 0.28 cents.


How much would it cost to buy 4 pounds of pebbles and 3 pounds of black sand?

It would cost 4p + 3s units of currency where p is the cost of 1 pound of pebbles and s is the cost of 1 pound of black sand.


If a 10 pound bag of potatoes cost 6.55 how much would 1 pound be?

65.5 cents per pound.


How much do turkeys cost?

They are sold by the pound. I haven't checked the cost per pound this year, but if you figure 15-20.00 for a good size turkey that should put you in the range of what it would cost.


How much would 5 gold rings cost in pounds?

about 1000 pound about 1000 pound


How much would 1 pound cost in American money?

1 pound = 20 cents


How much would one pound of cocaine cost?

99 secs


Using the cost of a pound of ground beef in the 1960s how much would a quarter pound hamburger cost in the Supreme Court cafeteria then?

We would also have to consider the cost of a bun during that era. Unfortunately, the price of bread is currently in dispute.


at the nearest wholesale store, 3 bags of bulk cereal cost $21.75. at this rate, how much 5 bags of bulk cereal cost?

It would cost 65. 25


How many 80 pound bags of quikrete does it take to make a yard of concrete?

It's 54, 60lbs bagsand 40.5 80lbs bags.Check http://www.decks.com/calculators/concrete.aspx Answer54in construction a yard of concrete is not in cubic yards. A yard of concrete (in bulk) cost about $75 (Alabama) and is 4 inchs thick. Most Sidewalks, driveways and platforms are only 4 inch thick.So 1 80lbs back covers a little over 1 square foot at 4 inches thick.


Jessi will buy a few pounds of cat food that cost 1.29 per pound and 3 bags of dog food that cost 15.99 each What is the variable in this situation?

the number of pounds of cat foods she buys


.44 ounces of truffles cost 13.20 how much would 1 pound cost?

422.40


How much would a blackberry cost in the UK?

a blackberry will almost cost £55 pound in the U.K