Discussing the cost of a kilowatt is nonsensical. If you want to discuss the cost of a unit of electrical energy, Kilowatt-hour makes sense.
To calculate the cost of running a 1000 watt light bulb for 12 hours, first convert the wattage to kilowatts (1000 watts = 1 kilowatt). Then, multiply the kilowatts (1) by the hours (12) to get 12 kilowatt-hours (kWh). Finally, multiply the kWh by the cost of electricity per kWh in your area to find the total cost.
To calculate the cost of running a blow dryer for 15 hours at 1100 watts, first convert watts to kilowatts: 1100 watts = 1.1 kilowatts. Then, multiply the kilowatt usage by the number of hours (1.1 kW × 15 hours = 16.5 kWh). Finally, multiply the total kilowatt-hours by the cost per kilowatt-hour (16.5 kWh × $0.09 = $1.485). Therefore, it costs approximately $1.49 to run the blow dryer for 15 hours in a week.
Converting 14 watts to kilowatts: 14 watts x (1 kilowatt / 1000 watts) = 0.014 kilowatt. Your energy consumption for one (1) hour is 0.014 kilowatt x 1 hr, this is equal to 0.014 kilowatthour. Cost for energy consumption: 0.014 kilowatthour X (20.52 cents / kilowatthour) : 0.28728 cents only
Well, I pay about $0.13 for each kilowatt hour of electricity, so, at that rate it would cost between 3 and 4 cents per hour to run. If you ran the 310 watts for a year it would cost about $353 per year. Amazing how that adds up!
First, divide watts by 1000 to get kilowatts: watts / 1000 = kW Then multiply kilowatts by the hours of usage to get kilowatt-hours kW * hours = kWh Finally, multiply kilowatt-hours by the cost per: kWh * (cost per kWh) = cost to operate
It costs about 0.7 cents per kilowatt hour (kWh) of electricity
To calculate the cost of running a 1000 watt light bulb for 12 hours, first convert the wattage to kilowatts (1000 watts = 1 kilowatt). Then, multiply the kilowatts (1) by the hours (12) to get 12 kilowatt-hours (kWh). Finally, multiply the kWh by the cost of electricity per kWh in your area to find the total cost.
Because electricity is no sold in kilowatts, it is sold in kilowatt hours.
To calculate the cost of running a blow dryer for 15 hours at 1100 watts, first convert watts to kilowatts: 1100 watts = 1.1 kilowatts. Then, multiply the kilowatt usage by the number of hours (1.1 kW × 15 hours = 16.5 kWh). Finally, multiply the total kilowatt-hours by the cost per kilowatt-hour (16.5 kWh × $0.09 = $1.485). Therefore, it costs approximately $1.49 to run the blow dryer for 15 hours in a week.
Find out from your latest bill from your electricity supplier how much you are paying for a kilowatt-hour. Multiply that charge by 1.38, so if the charge is 20 cents then 20 x 1.38 = 27.6 cents.
Converting 14 watts to kilowatts: 14 watts x (1 kilowatt / 1000 watts) = 0.014 kilowatt. Your energy consumption for one (1) hour is 0.014 kilowatt x 1 hr, this is equal to 0.014 kilowatthour. Cost for energy consumption: 0.014 kilowatthour X (20.52 cents / kilowatthour) : 0.28728 cents only
Well, I pay about $0.13 for each kilowatt hour of electricity, so, at that rate it would cost between 3 and 4 cents per hour to run. If you ran the 310 watts for a year it would cost about $353 per year. Amazing how that adds up!
That bulb is 100 watts or 0.1 kilowatts so it uses 0.1 kilowatt-hour of energy each hour, which costs about £0.015
Assuming an electricity rate of $0.12 per kilowatt-hour, running a 70-watt light bulb for 1 hour would cost $0.0084 or 0.84 cents. This calculation is done by converting watts to kilowatts (70W = 0.07 kW) and then multiplying by the cost per kilowatt-hour.
To find out the cost of operating 60 1000watt Metal Halide lamps for 10 hours, you multiply the amount of power (in kilowatts) by time and hours. That will give you kWh (kilowatt hours), then you find out how much your power costs in $/kWh, then divide the kilowatt hours you are using by the cost ($/kWh).
22.8 cents per Kilowatt hour. The national average is about 12 cents.
First, divide watts by 1000 to get kilowatts: watts / 1000 = kW Then multiply kilowatts by the hours of usage to get kilowatt-hours kW * hours = kWh Finally, multiply kilowatt-hours by the cost per: kWh * (cost per kWh) = cost to operate