answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Continue Learning about Accounting

What is direct Cost per unit?

Direct cost per unit is that cost of unit incurred to manufacture one unit of product.Formula for direct cost per unit = total direct cost / total number of units.


What makes a unit cost?

a unit rate that gives you the cost....... maybe


How do you calculate unit cost when given a quantity?

To calculate the unit cost, divide the total cost by the quantity produced or purchased. The formula is: Unit Cost = Total Cost / Quantity. For example, if the total cost is $500 for 100 items, the unit cost would be $500 / 100 = $5 per item. This gives you the cost associated with producing or acquiring a single unit.


What is unit cost and total cost?

Unit Cost: It is the cost utilized to manufacture one unit of product Total Cost: It is the cost utilized to manufacture specific volume/ number of units of product Example: 10000 cost spent on production of 1000 units of product so 10000 is a total cost & 10000/1000 = 10 is a unit cost


An 80 learning curve has been observed for the production of the MEERKAT system. If the 5th production unit's recurring cost is 1 million what will be the recurring cost for the 10th production unit A?

To calculate the recurring cost of the 10th production unit using an 80% learning curve, we apply the formula: C_n = C_1 * n^(log(learning curve)/log(2)), where C_n is the cost of the nth unit, C_1 is the cost of the first unit, and n is the unit number. Given the 5th unit's cost is 1 million, first, we need to find C_1, which can be estimated, and then calculate the cost of the 10th unit. The cost for the 10th unit will be approximately 0.8 times the cost of the 5th unit, leading to a recurring cost of about $800,000.

Related Questions

What is different between cost unit and unit cost?

Unit Cost is the cost incurred to produce one unit of production volume while cost unit is that department in unit business structure environment where business departments are divided into units according to their work. So cost unit is that unit due to which company has to bear cost and it is same like cost centers it is same like that selling department is called revenue unit. So any department which cost is included in production cost is called cost unit.


What is direct Cost per unit?

Direct cost per unit is that cost of unit incurred to manufacture one unit of product.Formula for direct cost per unit = total direct cost / total number of units.


What is the difference between unit cost and cost per unit?

nit cost is the average cost of making a product and cost per unit is the marginal cost


Is having the latest webside worth the high cost for banks?

is having the latest website worth the high cost for banks


What makes a unit cost?

a unit rate that gives you the cost....... maybe


Who is in g unit?

the answer is to your QS is Lloyd Banks Tony Yayo and 50 Cent


How do you calculate unit cost when given a quantity?

To calculate the unit cost, divide the total cost by the quantity produced or purchased. The formula is: Unit Cost = Total Cost / Quantity. For example, if the total cost is $500 for 100 items, the unit cost would be $500 / 100 = $5 per item. This gives you the cost associated with producing or acquiring a single unit.


Is unit cost and unit price the same?

Unit cost is how much is costs to make. Unit price is how much you sell it for. The difference is profit.


What is unit cost and total cost?

Unit Cost: It is the cost utilized to manufacture one unit of product Total Cost: It is the cost utilized to manufacture specific volume/ number of units of product Example: 10000 cost spent on production of 1000 units of product so 10000 is a total cost & 10000/1000 = 10 is a unit cost


An 80 learning curve has been observed for the production of the MEERKAT system. If the 5th production unit's recurring cost is 1 million what will be the recurring cost for the 10th production unit A?

To calculate the recurring cost of the 10th production unit using an 80% learning curve, we apply the formula: C_n = C_1 * n^(log(learning curve)/log(2)), where C_n is the cost of the nth unit, C_1 is the cost of the first unit, and n is the unit number. Given the 5th unit's cost is 1 million, first, we need to find C_1, which can be estimated, and then calculate the cost of the 10th unit. The cost for the 10th unit will be approximately 0.8 times the cost of the 5th unit, leading to a recurring cost of about $800,000.


Is the cost per unit?

unit pair


As production of an item increases what impact does that typically have on the unit cost?

Unit cost decreases