answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

How much does grass seed cost per pound?

The cost of grass seed can vary depending on the type and quality of the seed. On average, grass seed typically ranges from $2 to $10 per pound. Specialized variants or premium blends may be priced higher.


How much is the price per pound in Ohio?

Per pound of what?


How much is jade per pound?

$12 per pound


How many seeds of corn in 1 kg?

Corn (maize) can have widely varying seed counts per pound depending on the kind of corn (dent, flint, sweet, etc.) and whether the seed has been sized for mechanical planting. An approximate average across all types and sizes would be about 1,800 seeds per pound, but it can vary from as few as 1,200 per pound to over 3,500 per pound. Standard types of sweet corn, either sugary (su) or sugar enhanced (se), have about 2,000 to 3,000 seeds per pound. Supersweet corn (sh2), generally ranges between 3,000 to 5,000 seeds per pound. Growers typically plant about 24,000 seeds per acre. Most professional seed companies offer corn seed by its seed count, not by weight. This allows the grower to more precisely purchase his or her needs.


How much does titanium cost per pound in bulk?

65$ per pound


How many acres does 100lbs of corn seed cover?

If you are asking how many acres 100 pounds of corn seed will plant, there are too many variables to answer this question. It depends on what population density a farmer wishes to plant and the number of seeds per pound. Farmers plant anywhere from 28,000 seeds per acre to as high as 40,000 seeds per acre, and seed counts can range from 1,250 seeds per pound to as high as 4,000 seeds per pound.


How much does tin cost per pound?

tin cost about $50.07 per pound


If it's 10 per pound how much per ounce?

10 per pound equates to 0.625 per ounce.


How much does silver cost per pound?

£321.33 ($522.24) per pound at today's prices


how much do you get per pound of aluminum cans?

The price you get per pound of aluminum cans can fluctuate. Currently it is approximately $.30 to $.40 per pound.


If my grapes cost 1.29 per pound how much is this per kg?

1.29 per pound equals 2.84 per kg.


How much is 1pound 12 ounces at 1.96 per pound?

1 pound 12 ounces at $1.96 per pound is: $3.43