answersLogoWhite

0

If you purchased a single gemstone of this weight -- translated into five carats of gemstone weight -- you can expect to pay between US$40,388 and US$443,987, depending on the cut, colour and clarity that you want. This is according to Blue Nile today (without endorsement).

If you want to purchase several gemstones totaling this weight, your cost would be different, again depending on the four Cs of the diamonds you choose.

If you purchase industrial diamonds, which one buys by the pound, your cost for one gram would be insignificant.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much 1 gram of a diamond costs in rands?

The cost of 1 gram of a diamond can vary greatly depending on the quality and characteristics of the diamond. On average, a high-quality 1 carat diamond can cost around 40,000 to 100,000 South African Rand.


How much does a gram of merury cost?

1 gram of mercury costs $20.


How much do diamands cost?

$60 for 1 gram


How much does a 25 gram amber leaf tobacco pouch cost?

how much 1 gram of amber in dollars


How much does 1 gram of berkelium cost?

The cost of 1 gram of berkelium is around $31,000 to $36,000, but it can vary based on market prices and the purity of the sample.


How much does the element indium cost?

$1 to $5 per gram


How much does carbon cost per gram?

Depending on the form of the carbon, it could be VERY cheap, or VERY expensive. In the form of charcoal or carbon black (soot), or even graphite, it would cost less than 1 penny per gram. However, carbon can also take the form of DIAMOND- which may cost thousands of $$$ per gram.


How much does it cost for 1 gram of plutonium?

The price is estimated at 4 000 $.


How much does xenon cost for 1 gram?

The cost of xenon can vary depending on the supplier and market conditions. On average, xenon can cost around $5-$10 per gram.


Hw much does 1 gram of clinoclase cost?

The price of clinoclase can vary depending on its quality and market demand. As of now, 1 gram of clinoclase may cost anywhere from $10 to $50.


How much does 1 gram of copper cost?

A lot. Isotopic copper ranges from 1,300 to over 3,000 euro per gram.


What is the cost of 1 gram diamond in India?

Your answer depends on the quality of diamond you want to buy. Gemstones are more expensive worldwide, especially if their ratings are high; industrial diamonds are not expensive, so the cost of this weight of industrial diamonds would be insignificant.