answersLogoWhite

0

Your answer depends on the quality of diamond you want to buy. Gemstones are more expensive worldwide, especially if their ratings are high; industrial diamonds are not expensive, so the cost of this weight of industrial diamonds would be insignificant.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much 1 gram of a diamond costs in rands?

The cost of 1 gram of a diamond can vary greatly depending on the quality and characteristics of the diamond. On average, a high-quality 1 carat diamond can cost around 40,000 to 100,000 South African Rand.


How much cost 1 gram of diamond?

If you purchased a single gemstone of this weight -- translated into five carats of gemstone weight -- you can expect to pay between US$40,388 and US$443,987, depending on the cut, colour and clarity that you want. This is according to Blue Nile today (without endorsement). If you want to purchase several gemstones totaling this weight, your cost would be different, again depending on the four Cs of the diamonds you choose. If you purchase industrial diamonds, which one buys by the pound, your cost for one gram would be insignificant.


How much does carbon cost per gram?

Depending on the form of the carbon, it could be VERY cheap, or VERY expensive. In the form of charcoal or carbon black (soot), or even graphite, it would cost less than 1 penny per gram. However, carbon can also take the form of DIAMOND- which may cost thousands of $$$ per gram.


How much does a gram of merury cost?

1 gram of mercury costs $20.


What is hard as rock but light as a feather?

well a feather is about one gram, and a diamond is just as hard as a rock and typically weighs less than a gram. A one gram-diamond is five carats, and there are definitely 1/4 carat diamonds and even smaller. So, the answer is a diamond


How much does 1 gram of berkelium cost?

The cost of 1 gram of berkelium is around $31,000 to $36,000, but it can vary based on market prices and the purity of the sample.


How much do diamands cost?

$60 for 1 gram


How many grams is one tolla?

1 tola [India] = 11.663 812 5 gram 1 tola [Pakistan] = 12.5 gram


What is the price for 21 carat gold in India?

The price of 21k yellow gold metal don't have stable value! The only stable price it is Pure Solid white Gold Formula and cost scrap $45 Dollar per gram in jewelry's cost $80 per gram, in new jewelry's cost $140 dollar per gram, in the world market today it is No.1


What is the cost of 1 gram of palladium?

The cost of 1 gram of palladium fluctuates based on market conditions. As of [current date], it is around [current price] per gram. It is recommended to check with a reputable source for the most up-to-date pricing.


How much does xenon cost for 1 gram?

The cost of xenon can vary depending on the supplier and market conditions. On average, xenon can cost around $5-$10 per gram.


Hw much does 1 gram of clinoclase cost?

The price of clinoclase can vary depending on its quality and market demand. As of now, 1 gram of clinoclase may cost anywhere from $10 to $50.