answersLogoWhite

0

The price per gallon of propane is $3.16.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Chemistry

What is the price per gallon of propane in North Texas?

The price per gallon of propane in North Texas typically ranges from $1.50 to $2.50, depending on factors such as demand, supply, and distribution costs. It is recommended to check with local propane suppliers for the most up-to-date pricing information.


What is the price per gallon of propane in northern vermont?

The price of propane can vary depending on the provider and current market conditions. It is recommended to contact local propane suppliers in Northern Vermont for the most up-to-date pricing information.


What is the average price of propane in Orlando FL?

As of October 2021, the average price of propane in Orlando, FL is approximately $2.50 per gallon. However, prices can fluctuate based on factors such as supply and demand, weather conditions, and location of the supplier. It is recommended to check with local propane dealers for the most up-to-date pricing information.


How much is tri flame propane per gal?

Triflame propane Price is currentley as of this date posted 2/28/2011 price per gallon is $2.65.... price's may very Or Just call Triflame and ask MAGALIA CA , 530 873 4101


How much is propane per gallon?

$3.44 gallon and national average is $2.44 Heritage Propane is ripping me off. Pinellas County From Heritage Propane we asked for an itemized bill for the year. They had replaced some propane that had leaked out, on the bill it was listed as "Residential Bulk" and came to 42 gallons for 83.58 or $1.99 per gallon (1/23/2012) which they reimbursed us for. On the same date there is another "Residential Bulk" charge for 19.6 gallons at $39.00 or $1.99 per gallon. The next time our tank was topped off (3/19/2012) we got 41.3 gallons for $190.66 or $4.61 per gallon, a difference of $2.62 per gallon. We are in the process of trying to find out why there is a discrepancy. I don't think that the price of propane has inflated that much in two months, and a mark-up of $2.62/gallon (226% of the "bulk" price) seems excessive to me. In short, according to the last bill we received from Heritage Propane (Tampa, FL) on 3/19/2012, the price per gallon is $4.61/gallon (41.3 gallons for 190.66...not including the Trans Fuel Charge of $5.00, and "Regulatory Compliance" of $9.96).

Related Questions

What is the price per gallon of propane in Lebanon mo?

warsaw mo gas price


Price in pocono mts propane gas?

2.00 per gallon


What is Propane price per gallon in Alaska?

I pay 3.79 a gallon with a contract. southcentral Alaska


What is the current propane price per gallon from federated coop in MN?

$1.799


What is the current price per gallon of propane in Tennessee?

I just got charged 2.39 per gallon with a fixed price contract--Little Italy, AR


What is the price per gallon of propane in Door County Wisconsin?

Propane prices can vary depending on the supplier and current market conditions. To find the most current price per gallon of propane in Door County, Wisconsin, I recommend contacting local propane suppliers in the area for quotes.


What is the Price of propane in Jacksonville?

The price of propane (LPG) varies considerably through the year. In August of 2014, the price was about $3.40 per gallon.


What is the current price of propane per gallon at Lakes Gas in North Branch Minnesota?

56662


Who can tell us current propane prices about in New York?

According to the New York Home Propane Price Monitoring Program, the current price of propane in New York is 295.9 cents per gallon. This was the current price as of May 15, 2012.


What is the price per gallon of propane in North Texas?

The price per gallon of propane in North Texas typically ranges from $1.50 to $2.50, depending on factors such as demand, supply, and distribution costs. It is recommended to check with local propane suppliers for the most up-to-date pricing information.


What is the price per gallon on propane in North Carolina?

I just filled up my residential tank for $2.27


What is the average price per gallon of propane in Kentucky right now?

About $2.05 and up for a gallon. You can go to your local store and find out there too.