answersLogoWhite

0

It is unlikely that there are any rare Two Pound coins. Can you be a little more specific about the coins, like a year and a design theme?

Are they unimetallic or bimetallic, or are they Uncirculated or Proof coins made from a precious metal?

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does 600 pounds sterling in 2 pound coins weigh?

600 pounds sterling in 2-pound coins would weigh 300 pounds.


How much does one thousand one pound coins weigh?

One thousand one pound coins would weigh approximately 1,000 pounds, as each coin weighs about 1 pound.


If a pound of slaw cost 1.74 how much would a gallon cost?

$27.84


How much would 1 pound cost in American money?

1 pound = 20 cents


If you pay 1.20 for two pounds of candy how much would you pay for half a pound?

If you pay $1.20 for two pounds of candy, how much would you pay for half a pound?


How much does one pound of coins weigh?

One pound of anything weighs one pound.


How much would one pound of cocaine cost?

99 secs


.44 ounces of truffles cost 13.20 how much would 1 pound cost?

422.40


How much does £100 pound in two pound coins weigh?

To find out how much £100 in two-pound coins weighs, we can break it down: **Value of coins**: £100 in two-pound coins means you have 50 two-pound coins (because 100 ÷ 2 = 50). **Weight of a two-pound coin**: A two-pound coin weighs about 12 grams. Now, multiply the number of coins by the weight of each coin: [ 50 \text{ coins} \times 12 \text{ grams/coin} = 600 \text{ grams} ] So, £100 in two-pound coins weighs approximately 600 grams, or about 1.32 pounds.


How much does metal cost?

It depends on the metal you want to know about. generally if it is the metal u use in your currency as coins. Then the cost is equivalent to the value written on it.Eg If i have a coin of 1 Pound(£) this means that the metal used to make that coin of one pound is having the monetary value of one pound for that much weight of metal.


If apples are 1.19 per pound how much would 5 pounds of apples cost?

They would cost 5.95


How much in a pound of loonies?

There are 100 Canadian one-dollar coins, known as "loonies," in a pound.