BROWN SUGAR:
GRANULATED SUGAR:
how much of money dose a cup of sugar cost
No, sugar is because cup describes the sugar.
Depends what type of sugar. If standard granulated that is about 1 cup.
BROWN SUGAR:1 lb. brown sugar = $0.892.25 cups packed brown sugar = 1 lb.$0.89 / 2.25 cups = $0.395 per cup of brown sugar$0.024 per Tablespoon, $0.0082 per teaspoonGRANULATED SUGAR:I bought a 5-lb. bag for $1.89. Probably not the cheapest.$1.89 / 5 = $0.378 per pound of sugar2.25 cups = 1 lb.$0.378 / 2.25 = $0.168 per cup of sugarBut i think that good sugar will cost about 300 Dolla
The amount of sugar in a cup of this recipe is 1/2 cup.
There are about 50 grams of sugar in a quarter cup of sugar.
3/8ths a cup of sugar
There are about 48 teaspoons in a cup of sugar.
One cup of granulated sugar measured in a liquid Pyrex cup is the same as 1 cup of sugar measured in a dry measuring cup. However, if you are talking about how much liquid sugar equates to 1 cup of granulated sugar then the rule is about 1 1/4 cups.
About 3/4 cup
200grams=1cup of granulated sugar
24 teaspoons of sugar make half a cup of sugar