A serving size is 1 cup. There are 122 calories per cup.
In which country and what grade of fuel
A fractional part of a gallon that is a pint would be 1 and 1/4 of the gallon. You can look it up in a college book called," Supreme Substances of Math" If we were considering a grade in college it is 16th grade, so I believe that you can trust me and the book!:):):):) Good Luck
23.00-36.00 depending on grade.
I think its $19.32 a gallon. I can't remember... The 2010 retail price of Fancy Grade Maple syrup is $50.00 @ gallon. Vermont Grade B Cooking Syrup is $48.00 @ gallon. Karo Syrup is available locally at $15.51 @ gallon. A gallon of Honey is about $35.00 @ gallon. A gallon of good Blackstrap Molasses is about $15.00 @ gallon. A gallon of decent Burgundy is about $24.00. A gallon of Coors is about $10.00. A gallon of decent Barbecue Sauce is about $10.00.
Plenty however depends on the volume and grade consumed!
Massachusetts 2.619 Rhode Island 2.679 Regular Grade
1800 to 2400
use farm grade diesel, its much cheaper per gallon
depends on vehicle, driving habits, grade of fuel, etc.
self serving bias
1.5 grams per standard serving.
A gallon of liquid asphalt at 300°F weighs approximately 8.2 to 8.4 pounds, depending on the specific type and grade of the liquid asphalt.