The cost of making an ice box, which was a common appliance before modern refrigeration, varied depending on the materials and design used. In the late 19th to early 20th century, a simple wooden ice box could range from $10 to $50, equivalent to several hundred dollars today. Factors such as craftsmanship, size, and additional features like insulation could significantly affect the price. Overall, while ice boxes were a relatively affordable option for many households, their cost reflected the materials and technology of the time.
ice box
In the 1920s, the cost of ice cream varied but typically ranged from 5 to 15 cents per scoop, depending on the location and type of establishment. A pint of ice cream could cost around 50 cents. The price reflected the economic conditions of the time, including the effects of World War I and the post-war boom. Overall, ice cream was considered an affordable treat for many families during that era.
Opportunity cost is what you give up in order to get something else. Paying money is the opportunity cost for ice cream for example.
great lakes
scarcity is limitedness which leads to choice making whereby One good or service is chosen which leads to opportunity cost. The alternative foregone is opportunity cost."Opportunity cost" is when you forego or give up one thing that you want to get something else that you believe you want even more.In your personal life, let's say that you can afford EITHER a candy bar OR an ice cream bar; you CANNOT have both. When you select the ice cream, the candy bar that you can't have is the "opportunity cost".In business, things work pretty much the same way, but on a much larger scale. I work for a business that sells and services copiers and business machines. We're going to expand! I can EITHER afford to hire more technicians, OR I can afford to open a new sales office in the next city over. I cannot do both, RIGHT NOW. Do I hire more techs and give my existing customers better service, or do I grow my business by opening another sales office and hiring some salesmen? The choice that I do not make is the "opportunity cost".
it would cost like $4 dollars or more
In 1927, the cost of an ice box typically ranged from $25 to $100, depending on the size and quality. This was a significant investment at the time, as it represented a considerable portion of a family's budget. Many households used ice boxes to preserve food before the widespread adoption of electric refrigerators.
1929 ice cream cone price
With dry ice.
Methamphetamine cost about $80-$120 per gram depending where you are in the country.
depends where you get it
ice and other stuff
there is no ice in miami
about $200-$300 but what the HECK would you need that much ice for anyway?!?!
3 dollars
my sili cost €70
500