It depends on how much you paid for all of them. If you buy a package of 500 sheets for $2.99, then you divide the cost by the amount of sheets. example $2.99/500= $.006 (less than a cent) per page
The retail cost of one ream of paper (500) sheets at the current market price is around 4.50 $USD. That would yield a retail cost for ,009$ per sheet at June 2014 prices.
The cost to produce one dollar, in terms of manufacturing, varies depending on the denomination and material used. For example, it generally costs about 5.6 cents to produce a one-dollar bill, factoring in the expenses of paper, ink, and labor. This cost can fluctuate based on production methods and economic conditions. Overall, the production cost is a small fraction of the bill's face value.
How much does it cost to produce one more unit of a good.
Answer it!!
84.00
One sheet of standard construction paper typically weighs around 20-30 grams, depending on the thickness of the paper.
The retail cost of one ream of paper (500) sheets at the current market price is around 4.50 $USD. That would yield a retail cost for ,009$ per sheet at June 2014 prices.
It takes about 2.5 gallons of water to make one sheet of Bounty paper towel.
1.2 pennies
One printed piece of paper, one sided, at Kinko's will cost eight cents a sheet. If the printed page is doubled sided, it will be eighteen cents a page.
One side of a sheet of paper is called a "page."
An A1 sheet of 80gsm paper weighs approximately 80 grams. This weight is based on the standard measurement for paper weight, which refers to the weight of one square meter of paper.
That would depend on the quality /cost of the paper and the size of the wall.
In general, "sheet" refers to a single piece of paper, while "page" refers to one side of a sheet of paper. For example, a book may have multiple pages printed on both sides of a sheet, thus two pages per sheet.
The term 'paper sheet' is a countable noun. The plural form is paper sheets.example: Nine paper sheets were attached to form one giant sheet.
One sheet of A4 paper (70 gsm) will weigh 0.042 Newtons.
Eight tons of magic rainbow juice.