i don't know weigh it on a scale
In June 2009, the lowest exchange rate was 1 British Pound per $1.5977 US Dollars on June 5, The highest was 1 pound per $1.653 on June 26.
Depends on what type of mineral you are asking, the price can vary.Quartz can be worth between $30 per pound all the way up to $300 per pound
Today 9/24/2017 at 12:40 Central time there are 1.35 US dollars per British pound.
Today, copper is worth 3 to 4 dollars. To be more specific, about $3.76.
Because coffee, as well as many other 'commodity' products such as cotton, tobacco or copper have a price that fluctuates on a daily basis, dependent on global supply and demand. This means that today you can sell a pound of coffee for 142.80 US dollars, but tomorrow it can be priced at 120 dollars per pound and the day after tomorrow it can reach 150 dollars per pound. That is why is a very unreliable source of income.
One modern U.S. quarter weighs 5.67 grams. With 453.59 grams to a pound, that makes 80 quarters per pound. 50 pounds then makes 4,000 quarters, or $1,000.
The price will vary from about $2.99 to about $4.99 in Australia that is
Jet fuel weighs about 6.7 pounds per gallon and costs about 3 dollars per gallon, so that would equate to approximately 45 cents per pound.
a pound of coffee costs $14.99.what is the cost per ounce?
Jet fuel weighs about 6.7 pounds per gallon and costs about 3 dollars per gallon, so that would equate to approximately 45 cents per pound.
$4 dollars per pound
The unit cost would be (12 dollars) / (150 pound) = 0.08 dollars per pound, or could word it as $0.08 per pound, or 8 cents per pound.
I'm not sure what part of beef you are looking for. If you want tri-tip it costs about 6 dollars per pound. If you are looking for hamburger it runs around 3 dollars a pound.
About 69 dollars per pound
4.28 (U.S. dollars per pound) equates to about 9.44 U.S. dollars per kg
The unit rate of 13 dollars for 4 pounds is 3.25 dollars per pound.
To find the unit rate of candy that costs 10 dollars for 4 pounds, you divide the total cost by the total weight. This gives you a cost of 10 dollars ÷ 4 pounds = 2.50 dollars per pound. Therefore, the unit rate is 2.50 dollars per pound of candy.