answersLogoWhite

0

mostly 0.02 cents to 2.50 per pound

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Who did Abraham Lincoln marry in1842?

Abraham married Mary Todd in 1842


Why shoprite is best place for food shopping?

Price, price and price.


What is the selling price?

The selling price is the price that people get their food on sale


Is price elasticity of demand considered elastic or inelastic with food?

price elasticity of food would be inelastic, as there are no substitutes and food is a necessity.


How do you price food?

It depends on what type of food and how you plan to sell it.


What price does the core consumer price index not include?

food and energy


Does rice pulling have such value in market?

When any food is plentiful then its price will go down. When any food is very hard to find then the price of that food will be high


What if your broiled swordfish has a food cost of 7.50 and you're targeting a food cost of 33 on this expensive dish. What will the final selling price be?

To determine the final selling price, you can use the formula: Selling Price = Food Cost / Food Cost Percentage. In this case, the food cost is $7.50 and the target food cost percentage is 33% (or 0.33). Therefore, the selling price would be $7.50 / 0.33, which equals approximately $22.73.


How does the price of organic food compare to the price of regular food?

Organic foods usually cost more than non-organic foods.


What was the Price of food in 1908?

The price of food was significantly lower in 1908 than it is in 2014. Bread could be purchased for as little as $0.24 per pound.


What is the pricing stratagies of tradional food?

Pricing strategies of traditional food is determined by the traditional food market. They will set a price based off the demand. Usually in a normal graph you would choose the equilibrium price of traditional food.


Find the price per pound of dog food if 30 pounds of dog food costs 108.20?

Price per pound implies price divided by pounds. So, 108.20/30 = 3.606666 or $3.61